ZDRAVIE: Antibiotiká treba užívať zodpovedne, varujú odborníci

BRATISLAVA 13. novembra (SITA) - Užívanie antibiotík bez toho, aby sa pacient poradil s lekárom, doužívanie tých, ktoré zostali po predchádzajúcej liečbe alebo zadováženie si ich bez lekárskeho predpisu ...

BRATISLAVA 13. novembra (SITA) - Užívanie antibiotík bez toho, aby sa pacient poradil s lekárom, doužívanie tých, ktoré zostali po predchádzajúcej liečbe alebo zadováženie si ich bez lekárskeho predpisu je nezodpovedné a v niektorých prípadoch dokonca nebezpečné. Na dnešnej tlačovej konferencii na to upozornili projektový manažér občianskeho združenia Slovenský pacient Radoslav Herda, praktická lekárka pre dospelých Jana Bendová, riaditeľka Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku Darina Sedláková a imunológ Vladimír Krčméry. Ako uviedli, antibiotiká nie sú lieky proti bolesti a ani nemôžu vyliečiť každú chorobu. Účinkujú len proti bakteriálnym infekciám. Až 80 percent zimných ochorení nosa, uší, hrdla a pľúc je však vírusového pôvodu, liečba antibiotikami, ktoré môžu mať aj vedľajšie účinky ako hnačku, nevoľnosť alebo kožné vyrážky, je preto pri nich bezvýznamná. Cieľom blížiaceho sa Európskeho dňa zvyšovania povedomia o antibiotikách, ktorý pripadá na 18. novembra, je preto upozorniť na riziká samoliečby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Mnohé ochorenia, ktoré sa vyskytujú počas zimy, môžu mať rovnaké príznaky, ale nemusia vyžadovať rovnakú liečbu. Aj pre lekára je častokrát obtiažne rozlíšiť medzi vírusovým a bakteriálnym pôvodom ochorenia. Ak bolo pacientovi v minulosti predpísané antibiotikum a on sa uzdravil, môže byť pre neho lákavé použiť ho znova na podobné príznaky. Či si však ochorenie skutočne vyžaduje liečbu antibiotikami, môže zistiť len lekár, ktorý pacienta vyšetrí," vyjadril sa Herda. "Objav antibiotík považujeme právom za jeden z najväčších zázrakov modernej medicíny. Vďaka nim bolo zachránených veľa miliónov životov a predĺžila sa stredná dĺžka života. Ich zbytočné podávanie a nesprávne dávkovanie však vedie nielen k znižovaniu ich účinnosti, ale aj nežiaducim vedľajším účinkom. Antibiotiká preto musia byť predpisované na základe vyšetrenia lekárom a liečba nimi musí byť racionálna, efektívna a cielená," doplnila Sedláková.

SkryťVypnúť reklamu

Pri rozhodovaní sa, či použiť pri liečbe antibiotiká, pomáha lekárovi takzvané CRP vyšetrenie, ktoré si však v mnohých prípadoch musia pacienti hradiť sami. Z údajov 30 krajín Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru vyplýva, že žiadnej členskej krajine sa v nemocniciach nepodarilo významne znížiť spotrebu antibiotík, naopak, osem krajín zaznamenalo významné zvýšenie. Podľa štatistík po tom, čo v roku 2009 zaznamenalo Slovensko pokles počtu predpísaných balení, sa množstvo predpísaných antibiotík opäť výrazne zvýšilo, a to z 5 328 697 v roku 2012 na 5 697 011 v roku 2013. Zvýšená preskripcia priamo súvisí s neracionálnym predpisovaním antibiotík, pričom zbytočné predpisovanie následne vedie k znižovaniu účinnosti antibiotík.

Zachovať účinnosť antibiotík čo najdlhšie je však podľa odborníkov úloha nielen pre lekára, ale aj pre pacienta. "Pokiaľ nebudeme starostlivo rozlišovať medzi nezávažnými vírusovými a závažnými bakteriálnymi infekciami, tak sa nám jedného dňa môže stať, že žiadne antibiotiká už nebudú účinné," povedala Bendová, ktorá si myslí, že by bolo vhodné, aby CRP testy boli plne hradené zo zdravotného poistenia pre všetkých pacientov. "Za posledné roky sa počet novozavedených antibiotík zmenil na nulu. Žiadajme ich predpisovať veľmi uvážene, aby nenastala v tejto oblasti liečby infekcií apokalypsa. Sme na prahu priepasti postantibiotickej éry. Neuvážený krok, hoci aj vpred, znamená hlboký pád," doplnil Krčméry.

SkryťVypnúť reklamu

Z prieskumu, ktorý vlani realizovala Európska komisia na vzorke tisíc Slovákov a Sloveniek, vyplýva, že 41 percent užívalo za posledných 12 mesiacov antibiotiká, pričom až 95 percentám z nich ich predpísal lekár. Najčastejším dôvodom pritom boli bronchitída, bolesť hrdla a chrípka. Účastníci prieskumu zároveň odpovedali na štyri otázky o účinkoch a použití antibiotík, pričom na všetky dokázalo správne zareagovať iba 24 percent. Až 68 percent pritom uviedlo, že za posledný rok nedostali žiadne informácie o tom, že v určitých prípadoch nie je nevyhnutné užívať antibiotiká. Štyridsať percent pacientov upozornil na zbytočné užívanie antibiotík lekár, 19 percent sa o tom dozvedelo z televízie či novín, 12 percentám o tom povedali rodinní príslušníci alebo priatelia a zvyšným opýtaným poskytli informácie v lekárni alebo iným spôsobom. Až 86 percent by však túto informáciu najradšej počulo od doktorov. Osemdesiatštyri percent si zároveň myslí, že za to, aby sa antibiotiká neužívali v neopodstatnených prípadoch a zostali tak efektívne, je zodpovedný každý člen spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Bližšie informácie o zodpovednom užívaní antibiotík sú dostupné na webstránke www.zivotbezantibiotik.sk.


Antibiotiká

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 272
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 13 230
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 745
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 857
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 490
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 273
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 228
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu