8. septembra roku 2000 sa Pavol Rusko ocitol v žiari reflektorov. Nie tak preto, že si zašiel do Limbachu na lokše s husacinou, ako skôr preto, že spoločnosť mu robil predseda HZDS Vladimír Mečiar.
FOTO SME – PAVOL MAJER
ajiteľom TV Markíza a prostredníctvom svojho priateľa, podnikateľa Jána Kováčika má vplyv aj v rádiu Koliba. PAVLA RUSKA sme požiadali o rozhovor.
Prečo ste zmenili rozhodnutie vstúpiť do politiky pod značkou SOP?
„Nadobudol som presvedčenie, že do politiky nemôže vstupovať jeden človek, utopil by sa ako kameň vo vode. Treba postaviť tím ľudí, ktorí sa budú navzájom vyvažovať, budú poznať svoje výhody a predstavovať pozitívny signál smerom k verejnosti. V tomto čase sú marketingové výhľady na úspech veľmi reálne, aj na získanie podpory verejnosti. A neviem si predstaviť, ako by som dnes mohol etablovať deväť ľudí do politických štruktúr v SOP. Nemôžem tam prísť a povedať: vážení, teraz sme tu my, my budeme predstavovať nové vedenie a všetci ostatní sa zdvihnú a povedia: Paľko, ďakujeme, dlho sme čakali, kedy príde ďalší záchranca strany – a stiahnu sa do úzadia. Znamenalo by to stranícky boj, nezhody, víťazov a porazených, a tak by sme ťažko presvedčili verejnosť.“
Tieto vaše názory sú podstatne odlišné od tých, ktoré ste prezentovali pred polrokom.
„Aj oslovení mi povedali – s tebou áno, ale do nového subjektu, inak nie. Cítili by sme sa tam ako tí, ktorí prišli, a nie tí, ktorí sú tam doma.“
Tvrdíte, že rozhodnutie nevstúpiť do politiky prostredníctvom SOP bolo vaše. Pán Hamžík tvrdí, že sa tak rozhodol on.
„Trvám na tom, že ja som povedal – nie SOP. Ale pre mňa nie je podstatné, kto odmietol a kto bol odmietnutý. Pre mňa je podstatné, že dnes sú už len dve alternatívy. Vnútorne som stále presvedčený, že chcem skúsiť vstúpiť do politiky. Ale kým sa nenájde tím ľudí podľa mojich predstáv – ktorí nepôsobili v politike, veľa dosiahli v iných oblastiach a zároveň sú ochotní do politiky vstúpiť – sám či s dvoma, tromi ľuďmi sa tam bezvýznamne tlačiť nebudem.“
Je medzi oslovenými šéf spravodajstva Markízy Ľubomír Lintner, spravodajca Daniel Krajcer a publicistka Eva Černá?
„Nechcem to komentovať. So všetkými sme sa dohodli, že kým nebude celá skupina pospolu, nebudeme hovoriť ani o oslovených. Ani o tých, ktorí už súhlasili, ani o tých, ktorí zvažujú.“
Sú tam okrem spomenutých aj podnikatelia – Ladislav Krajňák, Ján Kováčik?
„Určite tí druhí menovaní nie.“
Bude analytikom subjektu Sergej Chelemendik, ktorý v decembri 2000 založil s Krajňákom a Kováčikom eseročku Leader – centrum politického výskumu?
„Myslíte si, že by Sergej bol ochotný spolupracovať v politike s niekým, koho vo svojich knihách takmer utopil v lyžičke vody?“
Z SOP oslovíte Jirka Malchárka či Dianu Dubovskú?
„S Dianou Dubovskou som sa za polrok stretol asi štyrikrát. Pracovne sa vlastne nepoznáme a myslím si, že chce ostať v SOP. S Jirkom Malchárkom komunikujeme, máme veľmi dobré vzťahy, uvidíme, akým smerom sa vyvinie naša politická komunikácia. Asi by bolo korektné byť v strane, ku ktorej máte rozumom i srdcom najbližšie, pokiaľ taká vzniká. Zdá sa mi čestnejšie transparentne to priznať, ako zostať v SOP a myšlienkami byť úplne inde. Ale rozhodnúť sa bude musieť sám.“
Aká bude vaša programová orientácia?
„Liberálno-sociálna.“
Viditeľní ľudia v strane budú len mediálne známymi tvárami alebo sa budú podieľať aj na práci v štruktúrach?
„Budú musieť.“
Čo bolo kritériom výberu?
„Ide o ľudí, ktorí minimálne desať rokov v politike nepôsobili, ale niečo dokázali, a preto sa majú kam vrátiť. Nesmie ísť o ľudí, ktorí budú kŕčovito závislí od pôsobenia v politike, ktorí sa tam budú držať zubami-nechtami. Len čo ste pod takýmto tlakom, ste schopný prechádzať z funkcie do funkcie, zo strany do strany. Mnohí z ľudí, ktorí sú dnes v politike, sa nemajú kam vrátiť a to je veľká tragédia. Nielen ich osobná. Aj tragédia krajiny. Kvalita politikov do veľkej miery ovplyvňuje aj celý život okolo nás.“
Čím mienite ľudí presvedčiť?
„Myšlienkami a víziou. Ja naozaj do politiky nemusím ísť, nemusím byť ani slávnejší, ani bohatší.“
Tak prečo do nej idete? Nie je presvedčenie, že zachránite situáciu, mierne megalomanské?
„Ja nechcem zachraňovať a nemyslím si, že sa mi to samému podarí. Je nevyhnutné, aby sa v politickom prostredí zvýšila konkurencia a tým aj kvalita ľudí, ktorí sa v ňom pohybujú, rozmýšľajú a rozhodujú. Chcem zdôrazniť: nepotrebujem kreslo, bavorák, služobný byt. Ak nepôjdem do vlády, to ešte neznamená, že nebudem v politike. Nesúhlasím s predstavou, že politikom je len premiér či minister. Mnohí ľudia zazlievajú politikom, že sa na nich vykašľú hneď, ako sa skončí predvolebná kampaň, a štyri roky nikoho nezaujímajú. Chcem to zmeniť, ale na to musím mať čas politicky pracovať, a nie riadiť rezort. Na jeho čele by totiž niekedy neškodilo menej politiky a viac racionálnych manažérskych rozhodnutí.“
Mať podiel na výbere ľudí znamená mať moc. Váš záujem o vstup do politiky možno chápať tak, že keď už máte moc v mediálnom priestore, chcete mať ešte viac.
„Nemôžem ísť do politiky a hovoriť vám, že nechcem mať politickú moc. Hovorím, že nechcem ísť do politiky preto, aby som bol za každú cenu v exekutíve. Myslím si, že na Slovensku sa dajú nájsť schopní ľudia, ktorí túto náročnú prácu zvládnu možno aj lepšie.“
O nových tvárach hovorí aj Smer. Dosť dobre si však neviem predstaviť na ministerských postoch Fedora Flašíka ani Evu Černú a v tejto fáze ani Moniku Beňovú.
„Určite. S tým súhlasím. Približne v marci sa predstaví nové vedenie, čo však neznamená, že všetci by mali byť aj ministrami. Zároveň sa v štruktúre vytvorí tieňová vláda. A nemyslím si, že najlepší minister musí byť ten z našich radov. Nebudeme si obmedzovať okruh ľudí. Ak padne meno osoby, ktorá sa bude ochotná stotožniť so základnými prioritami strany, nebudeme mať žiaden problém posúvať ju dopredu.“
Nebudete ju stavať ani pred rozhodnutie vstúpiť do strany?
„Nie.“
Máte takých odborníkov vytypovaných?
„Áno. Vieme, že exekutívu nemôžeme postaviť len na straníckych štruktúrach.“
Ktorá zo strán vám môže byť programovo najbližšia?
„Dnes je smiešne vyberať – tento áno, tento nie. Viem si ťažko predstaviť novú vládu pod vedením Vladimíra Mečiara. Ale žiadna iná determinácia nebude. Obchod vás naučí mieru kompromisov. Nikdy by som si nedovolil povyšovať osobné sympatie alebo antipatie na to, či sa bude, alebo nebude s tou-ktorou stranou spolupracovať.“
Ste si istý, že dokážete zabudnúť na spory s Mikulášom Dzurindom a komunikovať s ním a jeho SDKÚ?
„Som presvedčený, že som ochotný zabudnúť dokonca na spory s Vladimírom Mečiarom a tie boli predsa oveľa väčšie. S Mikulášom Dzurindom nemám žiadny osobný spor, je tu len moje osobné sklamanie. Ale to je moje subjektívne videnie sveta, ktoré nikdy nepovýšim na politické smerovanie. To je nezmysel.“
Strana sa bude volať Nova?
„Je to len variant, jedna z možností. Nechcem rozhodovať sám. Bol by to zlý signál pre ostatných. Preto si počkám na prípravný výbor – viac hláv, viac rozumu. Išli by ste so mnou do strany, keby som vám dopredu oznámil jej názov, detailné programové smerovanie či zloženie straníckych orgánov? Nemali by ste pocit, že vás nepotrebujem? Určite by ste odišli, pretože štafáž mi robiť nepotrebujete.“
Kedy padne konečné rozhodnutie o oficiálnom ohlásení vzniku strany?
„Do jedného-dvoch mesiacov. Ale nemám to ohraničené striktne. Myslím si, že radšej v polovici apríla a dobre ako začiatkom marca a zle.“
Ak vám založenie novej strany nevyjde, bude to vaša prehra?
„Ak nebudem schopný zložiť tím podľa svojich predstáv, budem to vnímať ako vážny signál, že kvalitní ľudia nechcú ísť do politiky. Bolo by to pre Slovensko oveľa horšie ako náš prípadný neúspech vo voľbách. Ten je spravidla výsledkom vlastných chýb a národ nemôžete vymeniť. Bude to signál, že v politike nemám čo robiť a ja ho budem akceptovať.“
Budete ochotný byť po vzniku strany a voľbách v roku 2002 aj v opozícii?
„Prečo nie, ak o tom rozhodne povolebná matematika.“
A akú rolu bude zohrávať v politickom boji Markíza? Pôjdete podľa vzoru mediálnych imperátorov, ktorí ich využívali na dosiahnutie politických cieľov?
„Myslíte Berlusconiho?“
Napríklad. Môžete garantovať prijateľnú hranicu nezávislosti najsilnejšieho média na Slovensku?
„Tá hranica sa určite dá garantovať. Berte to tak, že v tom médiu pracujú aj ľudia, ktorí majú ku mne istý vzťah. Daný aj ich videním sveta. Markíza je súkromným médiom a má svoj názor. Nie preto, lebo všetci robia to, čo si ja myslím, ale jednoducho preto, že majú svoj názor. Je na nich, aby ho nezmenili, aby uplatnili svoje videnie sveta. Iný pohľad na veci má SME, iný Nový deň. Ale v oboch denníkoch sa novinári cítia slobodní. Pre mňa je dôležité, aby to tak bolo aj v Markíze.“
DAŠA MATEJČÍKOVÁ
Vážení diskutujúci na internetových stránkach SME,
prečítal som si vaše príspevky a reakcie na môj rozhovor z 31. 1. 2001 a prichádzam s ponukou. Ak máte skutočný záujem niečo v tejto krajine zmeniť, ak sa chcete o svoj názor so mnou podeliť, ak v sebe nájdete odvahu nielen anonymne útočiť, ale zoči-voči kriticky diskutovať, pozývam vás na stretnutie. Poskytnem Vám možnosť aby ste svoje výhrady voči mojej minulosti, prítomnosti či budúcnosti povedali aj osobne. Miesto a čas stretnutia Vám oznámi moja asistentka na tel. čísle 07/43 63 27 33.
Pavol Rusko