Študujúci popri zamestnaní už nemôžu byť v evidencii úradov práce

Bratislava 30. januára (TASR) - Od 1. januára tohto roka platí novela zákona o zamestnanosti, na základe ktorej bola zrušená možnosť evidovania študujúcich popri zamestnaní a v kombinovanom štúdiu v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradov práce.

Podľa informácií Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR študent vysokej školy je zúčastnený na nemocenskom poistení a dôchodkovom zabezpečení ako zamestnanec bez ohľadu na formu štúdia. Doba štúdia sa mu teda počíta do dôchodkových nárokov. Nezáleží pritom na tom, či sa poistné za takéhoto študenta platí. Štát za študenta platí poistné, ak je nezaopatreným dieťaťom a nie je povinný platiť poistné ako zamestnanec, samostatne zárobkovo činná alebo spolupracujúca osoba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Občania, ktorí k 1. januáru 2001 podľa spomínanej novely neboli zaradení do evidencie nezamestnaných, respektíve z nej boli vyradení a spĺňajú podmienky stavu hmotnej núdze, sa môžu uchádzať o dávku sociálnej pomoci. Bude sa pritom posudzovať, či ide o stav hmotnej núdze z objektívnych alebo subjektívnych dôvodov, od čoho je závislá výška spomínanej dávky.

SkryťVypnúť reklamu

Za študenta, ktorý nie je podľa spomínanej novely v evidencii nezamestnaných, spĺňa podmienky na poskytnutie dávky sociálnej pomoci a je ich poberateľom, platí poistné na zdravotné poistenie štát.

Podľa MPSVR sa novelou odstraňuje časté zneužívanie inštitútu diaľkového štúdia na dlhodobé zotrvávanie v evidencii nezamestnaných, pričom študent ponúkané zamestnanie buď odmietol alebo zamestnávateľ nemal záujem zamestnať občana, ktorý má študijné povinnosti.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 493
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 978
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 267
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 660
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 181
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 966
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 634
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 343
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu