
Ilustračné foto
Dobrovoľník, zapojený do programu Tandem (Big Brother Big Sisters), má byť dieťaťu dobrým priateľom a pozitívnym vzorom. Niektorí rodičia si však myslia, že je tu preto, aby akýmsi spôsobom suploval ich úlohu – staral sa o dieťa vo voľnom čase, chodil s ním na nákupy, alebo ho doučoval.
„Stalo sa mi, že som išiel k dieťaťu na dve hodiny a matka si to vyložila tak, že má na poobede voľno a na päť hodín zmizla,“ hovorí jeden z dobrovoľníkov. „Dieťa sa strašne bálo, že sa mame niečo stalo, plakalo mi hodinu pred zamknutými dverami.“ V takýchto prípadoch nasleduje upozornenie, rodičom sa znovu zopakujú pravidlá.
Koordinátor sa snaží za každú cenu zachovať dieťa v programe a nevylúčiť ho z neho. Až keď sú problémy dlhodobo neúnosné, navrhne toto riešenie.
Niektorí rodičia sa môžu obávať, že si ich dieťa vytvorí lepší vzťah k staršiemu kamarátovi ako k nim. „Nie je to celkom tak. Dieťa si naozaj vytvorí vzťah k dobrovoľníkovi, ale je to iný vzťah ako k rodičovi. Ak sa dieťa doteraz o veciach zdôverovalo rodičovi, bude sa aj naďalej. Ak bolo uzavretejšie, dobrovoľník je pre neho možnosťou ako sa rozrozprávať. Je to šanca pre dieťa, nie ohrozenie rodiča. Úlohou dobrovoľníka nie je ani riešiť problémy rodiny, ale byť oporou a priateľom pre dieťa,“ vysvetľuje koordinátor.
Ten navyše pravidelne komunikuje aj s rodičmi a tým sa snaží podobným nedorozumeniam predchádzať. (sr)