BRATISLAVA (SITA) - 2000Január 2000Portugalské predsedníctvo EÚ 5. január - R. Schusterovi doručili list prezidenta USA Billa Clintona datovaný 28. decembra 1999, v ktorom mu blahoželal k pozvaniu Slovenska na začatie rokovaní o vstupe
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
do EÚ.
20. január - návšteva predsedu EK Romana Prodiho a komisára pre rozširovanie Güntera Verheugena v SR
10. január - Spravodajca Zahraničného výboru EP pre SR Jan Marinus Wiersma na návšteve SR na pozvanie spolupredsedu Spoločného parlamentného výboru EÚ a SR Petra Weissa.
Február 2000 Formálne otvorenie rokovaní o vstupe so SR, Litvou, Lotyšskom, Maltou, Bulharskom a Rumunskom.
7. február - rokovanie hlavného vyjednávača pre vstup SR do EÚ Jána Figeľa s novým generálnym riaditeľom Direktoriátu pre rozširovanie EÚ Enekom Landaburuom v Bruseli
15. február - otvorenie Prístupovej konferencie na ministerskej úrovni s novými rokujúcimi krajinami v Bruseli. Delegáciu SR viedol minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.
29. február - podpis dokumentu Spoločné hodnotenie priorít strednodobej hospodárskej politiky SR podpredsedom vlády pre ekonomiku Ivanom Miklošom a komisárom EK pre hospodárske a menové záležitosti Pedrom Solbesom v Bruseli.
Marec 2000 15. marec - COREPER schválil návrh EK otvoriť rokovania so SR v 8 kapitolách počas portugalského predsedníctva
20.-21. marec - 9. zasadnutie Spoločného parlamentného výboru EÚ - SR v Bratislave
28. marec - Stretnutie Prístupovej konferencie medzi EÚ a hlavnými vyjednávačmi kandidátskych krajín helsinskej skupiny. Ján Figeľ odovzdal negociačné pozície SR k 8 schváleným kapitolám.
Apríl 2000 4. apríl - odovzdanie revidovaného NPPA veľvyslancovi Delegácie EK v Bratislave Walterovi Rochelovi
6. apríl - stretnutie hlavných vyjednávačov V4 na okraj medzivládnej konferencie (MVK) v Bruseli
17. -19. apríl - 9. stretnutie predsedníčky EP Nicole Fontaineovej s predsedami parlamentov kandidátskych krajín v Ľubľane, účasť predsedu NR SR Jozefa Migaša
Máj 2000 25. máj - Predbežné uzavretie 6 negociačných kapitol (Veda a výskum, Vzdelávania a školenie, Malé a stredné podnikanie, Štatistika, Vonkajšie vzťahy a Spoločná zahraničná a bezpečnostná politika)
Jún 2000 14. jún - stretnutie na úrovni ministrov zahraničných vecí členských a kandidátskych krajín Luxemburgu (na okraj GAC), 6. zasadnutie Asociačnej rady SR - EÚ
19. - 20. jún - zasadnutie Európskej rady v Sante Marii da Feire v Portugalsku
Júl 2000 Začiatok francúzskeho predsedníctva EÚ
Október 2000 24. október - SR predbežne uzavrela ďalšie tri kapitoly - Priemyselná politika, Ochrana spotrebiteľov a zdravia a Rybné hospodárstvo.
November 2000 14. november - SR uzavrela rokovania v kapitole Kultúra a audiovizuálna politika (spolu uzavretých 10 kapitol)
December 2000 7.- 8. december - summit EÚ v Nice
2001 Január 2001 Začína sa švédske predsedníctvo EÚ. Prioritami sú tri "e" - rozšírenie, životné prostredie, zamestnanosť
8. január - Podpredseda vlády SR pre európsku integráciu Pavol Hamžík podpísal prihlášky pre zapojenie SR do multištátnych programov PHARE, ktoré vyhlásila EÚ pre všetky kandidátske krajiny.
31. január - EK navrhla zaradiť po rozšírení EÚ SR spolu s ďalšími 7 kandidátskymi krajinami do tretej skupiny najchudobnejších krajín z hľadiska čerpania fondov zameraných na znižovanie zaostávania.
Február 2001 21. február - Slovenský kabinet schválil návrh nového colného zákona.
23. február - Národná rada schválila novelu Ústavy SR.
23. február - EK privítala prijatie novely slovenskej ústavy, pretože to urýchli prípravu SR na prijímanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ.
Marec 2001 15. marec - Ministri vnútra členských krajín EÚ zaradili v Bruseli SR na zoznam bezpečných krajín, voči ktorým sa nebude uplatňovať vízový režim.
23. - 24. marec - Vyvrcholil summit EÚ v Štokholme so záväzkom zrýchliť reformy, aby sa EÚ stala najkonkurencieschopnejšou ekonomikou na svete.
25. marec - Dánske kráľovstvo obnovilo bezvízový styk so SR.
26. marec - SR podpísala v Bruseli finančné dohody, ktoré mu z programu EÚ SAPARD umožnia každoročne čerpať prostriedky v hodnote 18 miliónov eur na podporu projektov v oblasti poľnohospodárstva a vidieka.
30. marec - SR na ďalšom kole rokovaní o vstupe do EÚ otvorila sedem kapitol, z ktorých dve ihneď aj uzavrelo (Slobodný pohyb tovaru a Hospodárska a menovú únia). SR mala za sebou 12 kapitol.
Apríl 2001 9. apríl - Podpredseda vlády pre európsku integráciu Pavol Hamžík oznámil, že po objavení sa podozrení z korupcie riaditeľa zahraničnej pomoci Úrady vlády SR Rolanda Tótha rozhodol o jeho odvolaní z funkcie.
Ministerstvo financií požiadalo o odklad odovzdania zákona, ktorým sa zriadi nezávislý úrad pre finančný trh, do 15. mája. Prijatie zákona je podmienkou na začatie rokovaní s EÚ v kapitole Finančná kontrola.
10. apríl - Občania SR od 10. apríla nepotrebujú na cesty do štátov EÚ víza. Výnimkou je Veľká Británia a Írsko.
12. apríl - SR odmietla návrh EK na zavedenie prechodného obdobia na otvorenie pracovného trhu EÚ pre budúce členské krajiny.
20. apríl - Požiadavku, aby orgány EÚ okamžite vyšetrili zneužívanie fondov EÚ v SR obsahuje správa, ktorú zverejnila v Bruseli organizácia Priatelia Zeme.
SR odmietla návrh EK na zavedenie prechodného obdobia na otvorenie pracovného trhu EÚ po vstupe.
26. apríl - EK oznámila, že pozastavila vyplácanie finančnej pomoci SR kvôli obavám z možného zneužívania fondov.
Premiér Dzurinda vicepremiéra Hamžíka, aby predložil správu k rozhodnutiu EK o pozastavení financovania projektov PHARE na Slovensku.
27. apríl - EK rozhodla o zrušení príkazu na pozastavenie schvaľovania tendrov a kontraktov súvisiacich s predvstupovou pomocou pre SR.
Máj 2001 4. máj - Prezident Rudolf Schuster odvolal Hamžíka z funkcie podpredsedu vlády pre európsku integráciu.
14. máj - Predseda SOP Pavol Hamžík odovzdal premiérovi Mikulášovi Dzurindovi návrh na vymenovanie poslankyne NR SR Márie Kadlečíkovej na post podpredsedníčky vlády pre európsku integráciu.
16. máj - Prezident SR Rudolf Schuster vystúpil s prejavom na pôde EP v Štrasburgu.
17. máj - SR uzavrela s EÚ ďalšie štyri kapitoly - Slobodné poskytovanie služieb, Telekomunikácie a informačné technológie, Sociálna politika a zamestnanosť a Právo obchodných spoločností (spolu 16 kapitol)
30. máj - Premiér Mikuláš Dzurinda uviedol Máriu Kadlečíkovú do funkcie podpredsedníčky vlády pre európsku integráciu.
Jún 2001 7. jún - Írski voliči hlasovali v referende o ratifikácii Zmluvy Európskej únie z Nice.
8. jún - Írski voliči zamietli v referende Zmluvu z Nice.
12. jún - SR uzavrela kapitolu Colná únia a celkový počet uzavretých kapitol sa tým zvýšil na 17.
15. jún - V Švédskom Göteborgu sa začal dvojdňový summit členských krajín EÚ.
19. júna - EK privítala Národný plán regionálneho rozvoja, ktorí jej v Bruseli predstavili podpredseda vlády Pál Csáky a minister výstavby a regionálneho rozvoja István Harna.
20. jún - Vláda SR schválila vymenovanie Kláry Orgovánovej do funkcie splnomocnenkyne vlády pre rómsku problematiku.
27. jún - SR uzavrela kapitoly slobodný pohyb osôb a kapitálu. Otvorilo kapitolu Spolupráca v oblasti spravodlivosti a vnútorných záležitostí (spolu 19 uzavretých kapitol)
28. jún - Zástupcovia slovenských gayov a lesbických žien vystúpili v EP.
Júl 2001 1. júl - Belgické predsedníctvo EÚ
6. júl - EK vyjadrila spokojnosť z prijatia zákona o samospráve vyšších územných celkov v SR.
9. júl - EP prerokoval o pokroku SR v príprave na vstup do EÚ.
August 2001 1. august - Šesť štátov, Bulharsko, Lotyšsko, Slovinsko, Slovensko, Malta a Cyprus, sa stalo členmi Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA).
13. august - SR a štáty EÚ sa v rámci integračného procesu dohodli na úplnej liberalizácii obchodu s rybami, kôrovcami, mäkkýšmi a ostatnými bezstavovcami a výrobkami z nich.
23. august - Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen vyjadril svoje znepokojenie nad politickou situáciou v SR kvôli úmyslu SMK odísť z vládnej koalície.
September 2001 4. september - Vo väčšine krajín EMÚ začalo zásobovanie novými eurobankovkami a euromincami.
EP začal prerokúvať návrh rezolúcie o pokroku SR v prípravách na vstup do EÚ.
5. september - Za ďalší impulz k zintenzívneniu prípravy Slovenska na členstvo v EÚ považuje MZV schválenú rezolúciu EP.
11. september - Šok a zdesenie nad udalosťami v USA vyjadrili počas návštevy na Ukrajine belgický premiér Guy Verhofstadt a podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Louis Michel.
20. september - EK schválila v rámci cezhraničného programu spolupráce Interreg III finančnú pomoc pre Rakúsko a SR v celkovej výške 26 miliónov eur.
25. september - Ako ďalší z úspechov SR označil premiér Mikuláš Dzurinda na stretnutí s predsedom EK Romanom Prodim prijatie kompetenčného zákona.
Október 2001 3. október - Rozpočtový výbor EP navrhol v Štrasburgu podmienečne pozastaviť určitú časť prostriedkov, na ktoré má SR nárok z rozpočtu EÚ v rámci predvstupovej pomoci.
16. október - V Košiciach začalo 12. zasadnutie Spoločného parlamentného výboru EÚ-SR.
Podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková konštatovala splnenie všetkých požadovaných úloh v súvislosti s kauzou eurofondy.
25. október - EP schválil na zasadnutí v Štrasburgu dočasné skrátenie predvstupovej pomoci pre SR na budúci rok o 15 miliónov eur.
26. október - SR uzavrela v Bruseli na predvstupových rokovaniach s EÚ kapitolu Energetika, ktorá je 20. predbežne uzavretou kapitolou európskej legislatívy.
November 2001 Začal sa štrukturálny cenzus fariem, ktorý riadi a sčasti aj financuje Štatistický úrad EÚ Eurostat.
9. november - Hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ vyhlásil, že návrh EK v kapitole doprava je pre SR neprijateľný.
13. november - EK zverejnila každoročné správy o pokroku kandidátskych krajín v prípravách na vstup do EÚ. EK konštatovala, že Slovensko je fungujúca trhová ekonomika a v rokovaniach urobilo značný pokrok.
EK schválila strategický dokument o rozširovaní EÚ, v ktorom predpokladá, že do EÚ môže v roku 2004 vstúpiť až desať nových členov.
15. november - Pracovná skupina na vysokej úrovni (HLWG) rokovala v Bruseli o opatreniach na zlepšenie systému programovania a implementácie programu PHARE v SR.
EK ocenila pokrok SR v zlepšovaní systému riadenia a sledovania predvstupových fondov.
21. november - Vláda SR poslala do Bruselu záverečnú správu o kontrole narábania s eurofondmi.
EK zverejnila jesenné ekonomické predpovede o kandidátskych krajinách.
28. november - Vládny kabinet schválil pokyny pre hospodárenie s finančnými prostriedkami pri realizácii programu SAPARD.
December 2001 10. december - Ministri zahraničných vecí EÚ potvrdili, že rokovania o vstupe do EÚ sa s pripravenými kandidátskymi krajinami ukončia do konca roka 2002, ale na rozdiel od EK sa nevyjadrili k počtu krajín, ktoré by tento cieľ mohli splniť.
11. december - SR uzavrela kapitolu Životné prostredie
14. - 15. december - Summit EÚ v bruselskom Laekene
15. december - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda odcestoval do Bruselu na zasadnutie Európskej rady.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan v bruselskom Laekene uvítal návrh záverečnej deklarácie, ktorá menuje 10 krajín s nádejou na skorý vstup do EÚ.
21. december - SR uzavrelo kapitolu Finančná kontrola (spolu má uzavretých 22 kapitol).
2002 Január 2002 1. január - Vyše 300 miliónov občanov 12 krajín EMÚ od polnoci na 1. januára v praktickom živote používa spoločnú menu - euro.
Španielsko prevzalo rotujúce predsedníctvo v EÚ. Mottom šesťmesačného predsedníctva je Viac Európy.
Ír Pat Cox sa stal predsedom EP
23. január - Vláda SR schválila finančné memorandá programov cezhraničnej spolupráce PHARE pre slovensko-maďarskú, slovensko-rakúsku a slovensko-poľskú hranicu.
28. január - Tretí deň je na parkovisku hlavnej luxemburskej colnice zablokovaných okolo 130 kamiónov. Medzi vodičmi, ktorých v neľudských podmienkach zamestnáva rakúska firma Kralowetz, sú aj Slováci.
30. január - Parlament prijal Deklaráciu NR SR o zvrchovanosti členských štátov EÚ a štátov kandidujúcich do Únie v etických a kultúrnych otázkach, ktorú predložilo KDH.
EK navrhla, aby pre desať budúcich členov počas prvých troch rokov po rozšírení vyčlenili 40,2 miliardy eur.
31. január - NR SR bude od marca v Konvente o budúcnosti Európy zastupovať Irena Belohorská a Pavol Hamžík spolu so štátnym tajomníkom MZV SR a hlavným vyjednávačom Jánom Figeľom, ktorý zastupuje vládu.
Február 2002 1. február - NR SR schválila novú legislatívu v oblasti poisťovníctva, ktorá by mala priblížiť slovenské poisťovníctvo štandardom v EÚ a v krajinách OECD.
Okolo šesťdesiat slovenských vodičov kamiónov domáhajúcich sa v Luxembursku svojich práv v súvislosti so zastavením činnosti dopravnej firmy Kralowetz sa vrátilo späť do vlasti.
5. február - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu zverejnil rozsudok v spore rómskej rodiny Čonkovcov zo Slovenska proti Belgicku. Vo svojom rozhodnutí uznal sťažnosť rómskej rodiny.
7. február - Hlavní vyjednávači krajín V4 v Bruseli zhodnotili rámcový dokument EK o financovaní rozšírenia ako nedostatočný a vzdialený ich očakávaniam, najmä v otázke priamych platieb poľnohospodárom.
12. február - Ministri financií členských krajín EÚ v Bruseli označili návrh EK o financovaní rozšírenia za príliš štedrý a požiadali EK, aby vypracovala nový návrh.
20. február - Predseda EK Romano Prodi vyzval na dosiahnutie dohody medzi Maďarskom a SR o uplatňovaní zákona o zahraničných Maďaroch.
Maďarský premiér Viktor Orbán sa v Bruseli vyslovil za zrušenie Benešových dekrétov v SR a ČR
Premiér SR Mikuláš Dzurinda odmietol požiadavku maďarského premiéra na zrušenie Benešových dekrétov.
28. február - Slávnostným zasadaním sa v Bruseli začal Konvent o budúcnosti Európy, ktorého úlohou je pripraviť pôdu pre reformu EÚ.
Marec 2002 4. marec - Tretie Zasadnutie Národného konventu o európskej budúcnosti SR.
11. marec - Zvýšiť transparentnosť čerpania predvstupovej pomoci EÚ má informačný projekt, ktorý predstavili podpredsedovia vlády Ivan Mikloš a Mária Kadlečíková.
12. marec - Prezident Rudolf Schuster odovzdal poverovacie listiny novému veľvyslancovi Delegácie EK v SR Ericovi van der Lindenovi.
14. marec - Premiér SR Mikuláš Dzurinda odcestoval na summit lídrov členských krajín EÚ v Barcelone.
Výbor EÚ pre prípravu prístupových zmlúv s kandidátskymi krajinami sa v stredu v Bruseli zišiel na svojom prvom zasadaní.
15. - 16. marec - Summit EÚ v Barcelone.
21. marec - Zasadanie Konventu o budúcnosti Európy. Za SR - Ján Figeľ, Irena Belohorská a Pavol Hamžík.
SR uzavrelo v Bruseli kapitolu Dane, čím má za sebou už 23 z 30 kapitol európskej legislatívy.
Apríl 2002 3. apríl - Vláda SR prijala Európsku chartu pre malé a stredné podniky.
9. apríl - SR bude mať po svojom vstupe do EÚ jedného komisára a 13 poslancov v EP. Vyplýva to z dokumentu EK, ktorý zakotvuje základné princípy rokovaní v kapitole Inštitúcie.
12. apríl - Komisár EK pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Franz Fischler podpísal rozhodnutie o akreditácii 5 opatrení z Plánu rozvoja poľnohospodárstva a vidieka SR.
16. apríl - EK neodporúča členským štátom EÚ, aby prijali žiadosť SR o prechodné obdobie, počas ktorého by po vstupe platilo nižšie príspevky, keďže nebude v plnej výške dostávať príjmy a dotácie z EÚ.
18. apríl - EÚ berie na vedomie požiadavku SR, aby boli priame platby poskytované v rovnakej šírke ako farmárom v EÚ. Napriek tomu si myslí, že tejto požiadavke by sa nemalo vyhovieť.
22. apríl - SR na rokovaniach o vstupe do EÚ uzavrela kapitolu Dopravná politika (spolu uzavretých 24 kapitol)
Máj 2002 2. - 3. máj - Komisár EK pre rozšírenie Günter Verheugen na návšteve SR.
9. máj - Vláda SR vzala na vedomie nové znenie Regionálnej mapy štátnej pomoci SR, ktorá bola schválená EK.
14. máj - Vicepremiérka SR Mária Kadlečíková privítala fakt, že sa nepotvrdilo zneužívanie prostriedkov EÚ v SR v takzvanej kauze Rolanda Tótha - eurofondy.
22. máj - Zahraničný výbor EP schválil v Bruseli rezolúciu o rozšírení EÚ.
23. máj - Účastníci Konventu o budúcnosti Európy sa v Bruseli zhodli na potrebe zvýšenia efektívnosti a legitimity EÚ. Odmietli však návrhy na zvyšovanie právomoci EK.
Jún 2002 3. - 4. jún - V Bratislave zasadal Spoločný parlamentný výbor EÚ a SR.
5. jún - Vláda SR prerokovala a schválila Návrh na zmenu systému platobných orgánov pre štrukturálne fondy EÚ a rozhodla o zriadení jediného platobného orgánu pre štrukturálne fondy EÚ na Ministerstve financií SR.
Vládny kabinet schválil návrh stratégie prístupového procesu v kapitole Finančné a rozpočtové ustanovenia so zameraním na vlastné zdroje Európskych spoločenstiev (ES).
7. jún - Zasadal Konvent o budúcnosti Európy.
11. jún - SR uzavrela kapitoly Inštitúcie a Spolupráca v oblasti spravodlivosti a vnútra (spolu 26 kapitol)
13. jún - EP schválil rezolúciu o rozšírení EÚ, v ktorej vyjadril nádej, že nová vláda SR vznikne čo najskôr po septembrových voľbách a bude s EÚ spolupracovať rovnako pozitívne, ako terajšia vláda.
18. jún - Zasadnutie Pracovnej skupina na vysokej úrovni (HLWG) pre PHARE zložená zo zástupcov EK a SR.
20. jún - EK Slovensko upozornila, že ak chce uplatniť program vzdelávania Rómov v rámci fondu PHARE 2001, musí ešte do septembra prijať malú novelu školského zákona.
21. jún - V španielskej Seville sa začal dvojdňový summit lídrov EÚ zameraný na imigráciu, rozšírenie a boj proti terorizmu.
22. jún - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda odcestoval do Sevilly na summit EÚ.
Summit EÚ v Seville potvrdil platnosť záverov z Laekenu o ukončení prístupových rokovaní s desiatimi kandidátskymi krajinami, vrátane SR, do konca roku 2002.
25 . jún - Zasadal Konvent o budúcnosti Európy v Bruseli.
28. jún - EÚ otvorila prístupové rokovania s kandidátskymi krajinami v kapitole Poľnohospodárstvo.
Júl 2002 Začalo sa dánske predsedníctvo EÚ
10. júl - Kandidáti na vstup do EÚ uvítali návrhy komisára EÚ pre poľnohospodárstvo Franza Fischlera o reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) celkovo pozitívne.
22. júl - Ministri zahraničných vecí EÚ potvrdili scenár rokovaní o vstupe a celého procesu rozšírenia.
29. júl - SR s EÚ uzavrela kapitolu Regionálna politika.
August 2002 18. august - Na vytvorení Fondu solidarity sa v Berlíne dohodli šéfovia vlád Nemecka, Rakúska, Česka a Slovenska - štyroch krajín postihnutých povodňami s predsedom EK Romanom Prodim.
September 2002 5. september - EP sa v Štrasburgu vyslovil za uvoľnenie miliardy eur v tomto roku na nápravu škôd spôsobených augustovými záplavami v Nemecku, Rakúsku, ČR a v SR.
11. september - EK schválila návrh dohody o vytvorení Fondu solidarity.
13. september - Zasadal Konvent o budúcnosti Európy.
23. september - Komisár EÚ Günter Verheugen privítal výsledky parlamentných volieb v SR.
26. september - Predseda EK Romano Prodi ocenil výsledky parlamentných volieb v SR.
Október 2002 1. október - SR na ministerskom kole rokovaní v Bruseli neuzavrela kapitolu Hospodárska súťaž, keďže EÚ z časových dôvodov neodsúhlasila návrh vypracovaný EK.
3. október - Zasadanie Konventu o budúcnosti Európy.
9. október - SR dosiahla stabilitu inštitúcií garantujúcich demokraciu a právny štát, uviedla EK v správe o pokroku SR v príprave na vstup do EÚ.
14. október - Po šestnásť a pol mesiaci vo funkcii z postu odchádza vicepremiérka SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková.
19. október - V Írsku sa koná druhé referendum o Zmluve z Nice.
20. október - Íri schválili v referende Zmluvu z Nice.
23. október - Španielsko na stretnutí veľvyslancov členských krajín EÚ nedalo súhlas na uzavretie kapitoly Hospodárska súťaž na rokovaniach o vstupe so SR.
24. október - Šéfovia vlád štátov EÚ sa stretávajú na summite v Bruseli.
SR uzavrelo kapitolu Hospodárska súťaž.
25. október - Lídri EÚ dosiahli v Bruseli celkovú dohodu o financovaní rozšírenia a otvorili tak cestu pre záverečné rokovania s desiatimi kandidátskymi krajinami, ktoré majú do únie vstúpiť v roku 2004.
28. október - Na summit premiérov kandidátov v dánskej Kodani odcestoval premiér SR Mikuláš Dzurinda.
November 2002 5. november - SR v Bruseli predložila požiadavky na záverečnú fázu rokovaní o vstupe do EÚ.
6. november - Do funkcie národného koordinátora zahraničnej pomoci vymenovala vláda vicepremiéra Pála Csákyho. Menovaním sa Csáky stal koordinátorom pre fondy PHARE a ISPA.
Vláda SR schválila finančné memorandum, ktoré umožní vytvoriť systém na spravovanie predvstupových prostriedkov z fondov EÚ.
8. november - Zasadanie Konventu o budúcnosti Európy v Bruseli.
18. november - EÚ sa rozšíri 1. mája 2004. Rozhodli o tom v Bruseli ministri zahraničia EÚ.
Zasadnutie EP v Štrasburgu za účasti poslancov z kandidátskych krajín.
20. november - EP v rezolúcii o rozšírení schválil 1. máj 2004 ako termín vstupu nových krajín do EÚ.
EP zamietol pozmeňovaní návrh týkajúci sa platnosti tzv. Benešových dekrétov. Považuje otázku v prípade SR aj ČR za uzavretú.
22. november - Pozvanie 7 nových krajín, vrátane SR, do NATO privítali v inštitúciách EÚ.
December 2002 1. december - Na spoločnom postupe v záverečnej fáze rokovaní s EÚ sa v Budapešti dohodli premiéri SR, ČR, Poľska a Maďarska .
2. december - Zasadnutie Spoločného parlamentného výboru EÚ a SR v Bruseli.
9. december - SR dostala zo stola posledné bilaterálne otázky a proti dánskej ponuke nevyjadrilo nijaké výhrady.