Bratislava 11. decembra (TASR) - Reforma vzdelávania, rozvoj vzdelávacej politiky a podpora decentralizácie školstva je cieľom projektu, ktorý na dnes v Bratislave predstavila Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation (NOS-OSF).
Projekt, ktorý by mal trvať šesť rokov, sa bude orientovať na analýzu vzdelávacieho systému na Slovensku. Výsledné štúdie by mali slúžiť ako podklad na diskusiu o problémoch vzdelávacej politiky. Napriek tomu, že reforma vzdelávania patrí k prioritám vládneho kabinetu, výkonná riaditeľka NOS-OSF Alena Pániková je presvedčená, že Slovensko v tomto smere zaostáva za väčšinou kandidátskych krajín.
Súčasťou projektu je vzdelávanie predstaviteľov miestnej štátnej správy a samosprávy, ako aj podpora decentralizácie školstva. K zámerom iniciátorov patrí vybudovanie informačného, konzultačného a školiaceho strediska - Centra pre vzdelávaciu politiku. Pániková v tejto súvislosti upozornila na nedostatok expertov. Poukázala aj na to, že štátne inštitúcie priamo riadené rezortom školstva nemajú v náplni tvorbu vzdelávacej politiky.
Podľa štátneho tajomníka rezortu školstva Františka Tótha by predstavitelia samosprávy nemali školy riadiť, ale im pomáhať. Ubezpečil tiež, že ministerstvo bude presadzovať, aby vyplácanie miezd učiteľom prešlo z krajských úradov na samosprávu. K prvým krokom bude patriť príprava tzv. školského zákona, ktorý by mal prispieť k transformácii štátnych škôl na obecné.
Realizácia projektu financovaná prostredníctvom grantov NOS-OSF sa začne v budúcom roku. Podľa manažérky vzdelávacích programov NOS-OSF Kataríny Koubekovej sa o finančnú podporu môžu uchádzať jednotlivci, pracovné tímy, vysoké školy, štátne organizácie a tretí sektor. Výberové konanie sa uskutoční v budúcom roku.