Bratislava 12. decembra (TASR) - Viac ako 55 % slovenskej populácie sa domnieva, že súčasný Zákonník práce je nepružný a môže byť jednou z príčin vysokej nezamestnanosti.
O niečo vyšší, asi 58 % podiel Slovákov súhlasí s tým, aby sa zamestnanec sám rozhodol, koľko hodín chce pracovať a pre koľkých zamestnávateľov. So zrovnoprávnením zamestnaneckých rád s odborovými organizáciami podnikov tak, aby odbory nemohli zrušiť rady proti vôli zamestnancov, súhlasí niečo viac ako 52 % obyvateľstva.
Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý bol na požiadanie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR zrealizovaný v súvislosti s vnímaním pripravovaných zmien Zákonníka práce medzi slovenskou verejnosťou.
Na otázku "Myslíte si, že súčasný Zákonník práce je nepružný a môže byť jednou z príčin vysokej nezamestnanosti?" z celkového počtu 890 oslovených ľudí vo veku nad 18 rokov odpovedalo jednoznačne kladne 35,6 %. Ďalších 19,6 % skôr súhlasí ako nie. Rozhodný nesúhlas vyjadrilo 13,4 % respondentov a 14,1 % so zmenami skôr nesúhlasí ako súhlasí. Vyjadriť sa k tejto otázke nevedelo 17,3 % opýtaných.
V prípade slobodnej voľby rozsahu pracovného času zo strany samotného zamestnanca jednoznačný súhlas vyslovilo 39,6 % oslovených a 18,1 % to tiež skôr odobruje ako nie. Rozhodne proti je 18,1 % respondentov. Skôr nesúhlasí ako súhlasí 13,4 % opýtaných. Vyjadriť sa nevedelo 10,8 % ľudí.
Na otázku "Súhlasíte so zrovnoprávnením zamestnaneckých rád a odborových organizácií v podniku tak, aby odborové organizácie nemohli zrušiť zamestnanecké rady proti vôli zamestnancov?" reagovalo jednoznačne kladne 40,8 % opýtaných. Podiel 11,6 % bol skôr za ako proti. Rozhodný nesúhlas prejavilo 12,7 % respondentov a 3,8 % skôr nesúhlasilo ako áno. Vyjadriť sa nevedelo až 31,1 % ľudí.