Bratislava 12. decembra (TASR) - Za jeden z najúspešnejších rokov v rámci vyše 50-ročnej histórie označili dnes predstavitelia vydavateľstva Mladé letá posledných 12 mesiacov, počas ktorých sa im podarilo vydať 125 publikácií. Presne 24 z nich je pôvodných slovenských diel a zvyšok sú zväčša preklady.
Vydavateľstvu sa napriek zložitej ekonomickej situácii podarilo udržať všetky edície a knižné série, ktoré si čitatelia obľúbili. Patria sem napríklad Leporelá, Knihy za vysvedčenie, Traja pátrači, Dobrodružné príbehy, Klasické príbehy či Klub mladých čitateľov. Na pulty domácich kníhkupectiev sa tak dostali tituly Deťom a Modlitbičky od básnika Milana Rúfusa, Zlatá kniha rozprávok od Pavla Dobšinského, Slovenské povesti z pera Jozefa Horáka, známe rozprávky Márie Ďuríčkovej Zlatá priadka, Majka Tárajka a Danka a Janka i mnoho ďalších.
Spomedzi diel svetovej literatúry sa čitatelia mohli vrátiť k Malému princovi od francúzskeho autora Antoine de Saint-Exupéryho, k Zlatému kľúčiku alebo Buratinovým príhodám z dielne ruského spisovateľa Alexeja Tolstoja alebo k debutu slávneho anglického literáta Johna R. R. Tolkiena Roverandom. Okrem toho Mladé letá vydali aj preklady diel svetoznámych knižných tvorcov Julesa Vernea, Karla Maya, Conana Doylea, Astrid Lindgrenovej a Lucy M. Montgomeryovej.
Na vianočnom trhu sa objaví i Veľká všeobecná ilustrovaná encyklopédia, ktorá obsahuje aktuálne informácie zo všetkých oblastí ľudského poznania. Táto 800-stranová odborná publikácia je rozdelená na sedem základných kapitol nazvaných Zem a vesmír, Život na Zemi, Ľudia, Svetové dejiny, Veda a technika, Umenie a kultúra a Krajiny sveta. Pracovalo na nej 13 prekladateľov, pričom do pôvodného znenia pridali podrobné faktografické údaje o Slovensku aktualizované v tomto roku.
Zástupkyňa vydavateľstva Magda Baloghová uviedla, že Mladé letá sa budú snažiť udržať tradíciu edícií aj v roku 2003. V závere poďakovala za spoluprácu všetkým spisovateľom a prekladateľom a vyzdvihla snahu editorky Márie Marty Gálovej a ilustrátora Petra Cpina, ktorí sa vďaka svojím dielam dostali na Čestnú listinu medzinárodného indexu IBBY vo švajčiarskom Bazileji.