Londýn 12. decembra (TASR) - Rozšírenie Európskej únie na kodanskom summite, ktorý začína práve dnes, dominuje na titulných stránkach viacerých britských denníkov.
Independent v analýze uvádza, že noví členovia budú mať v porovnaní s bývalým východným Nemeckom jednu výhodu - sú nezávislými štátmi, takže mali čas naučiť sa fungovať v trhovej ekonomike.
Táto výhoda vlastnej skúsenosti však nie je podľa Independentu jediná. Nové členské štáty nebudú trpieť nevýhodným kurzom, akým trpela východonemecká ekonomika pri porovnávaní východonemeckej a západonemeckej marky.
Independent ďalej pripomína, že medzi kandidátmi sa nachádza niekoľko najrýchlejšie rastúcich ekonomík v Európe a dodáva: "Na začiatok získa únia veľkú masu talentov a energie, masu vzdelaných ľudí, ktorí sa nedávno vytrhli z jarma komunizmu."
Daily Telegraphu však nepozerá na rozšírenie tak optimisticky ako Independent. "Svadba bez lásky môže skončiť slzami. Európa sa ponáhľa do veľkého dobrodružstva, na ktoré sú ako európske inštitúcie, tak európski občania zle pripravení."
Podľa Daily Telegraphu západoeurópski politici si uvedomujú nevýhody, ktoré sú spojené s rozšírením únie, ale žiadny z nich sa nechce stať tým, ktorý sklame a ustúpi pred morálnou a strategickou výzvou - splniť záväzky voči bývalým obetiam komunizmu.
Daily Telegraphu s odvolaním a na svoje zdroje z prostredia Európskej komisie tvrdí, že mnohé kandidátske štáty sú zle pripravené na vstup do EÚ, napríklad súdne systémy nováčikov vraj nebudú schopné prevziať európsku legislatívu, ktoré má 180.000 strán.
Podľa Financial Times bude rozšírenie únie o desať členov tým najľahším bodom kodanského summitu, a to aj navzdory požiadavkám Poľska pristúpiť na lepšie finančné podmienky. Oveľa ťažšia bude diskusia okolo Turecka a Cypru, i keď Financial Times sa domnievajú, že prijatie stabilnej islamskej demokracie, akou Turecko je, by únie dlhodobo prospelo.