Bratislava 12. decembra (TASR) - Svedectvom o krutom prenasledovaní cirkvi v bývalom Československu v 50. rokoch je kniha Jeho Eminencie kardinála Jána Chryzostoma Korca - Od barbarskej noci. Americké vydanie tohto diela pod názvom The Night of the Barbarians dnes slávnostne prezentovali v evanjelizačnom centre Quo Vadis v Bratislave za účasti autora. Prítomný bol aj prezident SR Rudolf Schuster, apoštolský nuncius Svätej stolice v SR Henryk Józef Nowacki, predstavitelia Národnej rady SR, vlády, Veľvyslanectva USA v Bratislave a ďalších hostia. Na slávnostnej prezentácii sa zúčastnil aj bývalý prezident SR Michal Kováč s manželkou.
Súčasné americké vydanie tejto knihy je obohatené o úvodné slovo Svätého Otca Jána Pavla II., príhovor washingtonského biskupa Theodora kardinála McCarricka, prezidenta Českej republiky Václava Havla, profesorov Petra Libu a Viliama Judáka i prekladateľa Petra Pavla Šišku.
Knihu v anglickom jazyku vydalo americké vydavateľstvo Bolchazy-Carducci Publishers, inc., ktoré na Slovensku zastupuje vydavateľstvo Kriváň, RaKK. Literárne dielo The Night of the Barbarians zachytáva na osude autora kardinála Korca v období necelých dvoch desaťročí počnúc barbarskou nocou 13. apríla 1950 osud tisícov politických väzňov, väzňov ducha v bývalom Československu.
Autor knihu dokončil už v roku 1976, vyšla však iba ako samizdat dávajúci svedectvo o tom, ako komunistická verejná bezpečnosť v noci z 13. na 14. apríla 1950 prepadla a násilne prerušila činnosť asi 260 mužských kláštorov s približne 2000 rehoľnými kňazmi. Neskôr podobný osud postihol aj ženské kláštory. Po novembri 1989 zásluhou katolíckeho vydavateľstva Lúč vyšla kniha v niekoľkých vydaniach. Jej vydanie v USA dáva v súčasnosti aj americkému čitateľovi na konkrétnom životnom osude významného človeka a mysliteľa obraz o osudoch celej generácie v období komunistického režimu v bývalom Československu.
Ján Chryzostom Korec sa narodil v roku 1924 v Bošanoch v slovenskej katolíckej rodine. Teológiu študoval v Trnave a v Brne a 1. októbra 1950 bol tajne vysvätený za kňaza. Za biskupa ho tajne vysvätili v auguste 1951. Pôsobil medzi mladými ľuďmi, všestranne sa staral o jezuitský dorast, najmä od roku 1952. Dostal sa však do pozornosti ŠtB. Roky bol prenasledovaný a väznený a manuálne pracoval. Po zmene politického režimu v novembri 1989 ho 6. februára 1990 pápež Ján Pavol II. vymenoval za sídelného nitrianskeho biskupa a 28. júna 1991 za kardinála. Ján Chryzostom kardinál Korec vždy vystupoval ako kresťan, katolík, národovec a ekumenista. Je známy aj svojou literárnou, publicistickou a esejistickou tvorbou.