Aká bola slovenská rodina kedysi

Otec pri pôrode? Pomoc babice v prvých týždňoch po narodení? Kúpele a masáže na uľahčenie pôrodu? To nie sú žiadne novoty. Tradičná slovenská rodina tieto recepty poznala a využívala. Hoci dôvody boli trošku iné.

Otec bol prítomný najmä pri ťažkom pôrode, pokladal si to za svoju povinnosť. Verilo sa, že svojou prítomnosťou môže uľahčiť rodenie, držal ženu za ruky, obchádzal ju alebo prekračoval.

„Ak nemal kto pomáhať žene po pôrode, chodievala pôrodná babica ešte týždeň-dva kúpať dieťa, prať plienky a pomáhať v domácnosti. Socializmus prerušil fungovanie niektorých inštitúcií, babice boli zodpovedné, školené ženy,“ hovorí etnologička Marta Botíková, spoluautorka knihy Tradície slovenskej rodiny. V zahraničí, aj v Českej republike už dnes zdravotné sestry vedú pôrod a ženu navštevujú aj po pôrode doma. U nás sa o tom stále diskutuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prečo neotehotnieť?

Ani antikoncepcia či interrupcia nie sú výmyslom dnešných „uvoľnených“ mravov. „Každé ľudské spoločenstvo, ktoré pochopilo súvislosť medzi pohlavným aktom a počatím, sa chránilo pred otehotnením,“ hovorí Botíková.

V dávnych dobách sa nechcené deti zabíjali. Keď sa vraždenie novorodencov stalo zločinom, ľudia hľadali antikoncepciu.

„Dôvody, prečo žena nemala mať veľa detí, boli dva - ak otehotnela, chýbala svokre pri ženských prácach na hospodárstve. Tehotenstvo a pôrod ženu zdržiavali od ozajstnej práce, pokladali sa za zábavku,“ hovorí Botíková.

Ďalším dôvodom bola snaha zbohatnúť. Ak dnes demografi strašia, že vymierame, lebo sa rodí stále menej detí, vtedy sa písalo o „samovražde roľníckeho obyvateľstva“. „Koniec poddanstva oslavujeme ako oslobodenie, ale pre poddaného prinieslo ekonomické ťažkosti. Je to možno porovnateľné s tým, čo zažívame dnes. Rodiny prišli o určité istoty, mali slobodu, ale mohli ju využívať, len ak na to mali. Dovtedy mali pôdu od zemepána v držbe, teraz, ak ju chceli vlastniť, museli ju vyplatiť,“ hovorí etnologička.

SkryťVypnúť reklamu

Bolo hanbou mať Ondreja

Na Slovensku rodinný majetok dedili všetci synovia - teraz hrozilo - ak bude detí veľa, majetok sa úplne rozpadne. Navyše, podľa zákona z roku 1840 odrazu mohli dediť aj ženy. V rodinách sa teda začal uplatňovať systém jedného dieťaťa.

„Najlepšie bolo, keď mala rodina jedno dieťa. Volal sa Jano, keď diefča, tak Anka. Už druhuo muselo byť Juro, to už bolo hanlivejšie, že má dve deti, lebo s takým sa ťažšie išlo vydávať, ženiť, lebo už sa misí deliť s bratom, sestrou. No prišieu aj tretí, ten miseu byť Paľo, a štvrtý Ondrej. To už bola veľká hanba, keď miseli v rodine Ondrejom volať,“ spomína pamätníčka z obce Dačov Lom.

Trest za nemanželské deti

Mená sa využívali aj na odlíšenie nemanželských detí. Kňazi dohliadali, aby dostali čudné mená - Fedor, Blažej, Gregor, Marko, Klimo, Stacho.

SkryťVypnúť reklamu

Naši predkovia totiž neboli žiadni svätuškári - keď sa v rodine museli obmedzovať, občas si vyhodili z kopýtka mimo nej. Nemanželské vzťahy mali ženy aj muži. Tí často odchádzali za prácou do sveta. Keď sa po rokoch vrátili, veru sa stalo, že našli doma aj dieťa, ktoré nemohlo byť ich.

V Turzovke, ktorá mala po prvej svetovej vojne osemtisíc obyvateľov, sa napríklad narodilo ročne asi 30 nemanželských detí. Ak sa narodilo nemanželské dieťa slobodným, potrestaní boli rovnako matka aj otec - nepatrili viac medzi dedinskú mládež a vydávať sa mohli len za seberovných - vdovcov, vdovy alebo rodičov nemanželských detí. Dedina si to dobre ustrážila.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 736
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 053
  3. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 5 032
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 620
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 464
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 874
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 628
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 310
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu