BRATISLAVA – Zajtra si pripomíname sviatok svätých Cyrila a Metoda, solúnskych bratov, ktorí svojím pôsobením na našom území v 9. storočí položili základy našej vzdelanosti. Ich význam pre naše dejiny vyzdvihuje aj fakt, že ich sviatok je štátnym sviatkom, a to aj v susednej Českej republike.
Tradícia pôsobenia Konštanína – Cyrila a Metoda patrí do našej kultúrnej pamäte. Ich význam okrem katolíckej cirkvi uznáva aj cirkev evanjelická a pravoslávna, na cyrilometodskú tradíciu sa odvoláva aj preambula Ústavy SR.
Cyrilometodskú tradíciu sa kurióznym spôsobom snažil použiť aj komunistický režim v Československu. V Ústrednom výbore KSČ vznikol plán na založenie „národnej cirkvi“ na čele s Cyrilom a Metodom. Oboch vierozvestov dokonca prezentovali ako prvých nositeľov ideí socializmu a bratstva s „východom“ – teda Sovietskym zväzom.
Franskí kňazi – imperialisti
„V roku 1949, v zakladajúcom období totality, komunisti stáli pred dilemou, čo si počať s katolíckou cirkvou. Cirkev zostávala, samozrejme, prepojená na Vatikán. Ten komunisti označovali za spojenca amerického imperializmu. Vznikol preto plán pokúsiť sa odtrhnúť cirkev od Ríma. Na to mali byť použití Cyril a Metod ako nositelia slovanskej myšlienky. Logika plánu spočívala v tom, že sa vytvorí paralela s minulosťou. Tak, ako kedysi franskí kňazi znemožňovali činnosť Cyrila a Metoda, tak teraz kapitalistický, imperialistický a zahnívajúci Západ nechce dovoliť, aby sa u nás udomácnili myšlienky ‘východu‘, teda idey Sovietskeho zväzu,“ hovorí historik Jozef Haľko z Katedry cirkevných dejín Cyrilometodskej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave.
Iniciátorom myšlienky bol vtedajší predseda Štátneho úradu pre veci cirkevné, neskorší minister obrany Alexej Čepička.
„Na obmedzenie a oslabenie vplyvu reakčnej hierarchie by bolo vhodné použiť tieto opatrenia – pestovať cyrilometodský kult, ktorý má pôvodné kresťanské rysy, ktoré sú totožné s náplňou socializmu, a ktorý prišiel od východu. Hlásateľov týchto ideí perzekvovali nemeckí biskupi, ktorí predstavujú kresťanstvo skazené a spanštené. Už vtedy sa Rím postavil proti predstaviteľom východného náboženstva a prenasledoval ich. Cyrilometodská tradícia má u nás hlbokú národnú a náboženskú tradíciu a vhodnú ideovú náplň pre hnutie, ktoré umožňuje riešenie všetkých čiastkových ideových otázok,“ vyhlásil Čepička na zasadnutí Predsedníctva ÚV KSČ 25. apríla 1949.
Slovanské bohoslužby
Pokrokoví veriaci mali žiadať, aby sa pri obradoch, ktoré sa vtedy ešte konali v latinčine, začali používať národné jazyky, podobne ako kedysi Cyril a Metod žiadali zaviesť slovanskú liturgiu.
Dokumenty o Čepičkových plánoch sa zachovali vo Vojenskom historickom archíve v Prahe. Prvou rozsiahlou akciou, kde sa mal začať hlásať nový názor, mala byť celonárodná púť Katolíckej akcie 5. júla 1949 na Velehrade.
Myšlienka presadiť tento plán žila asi pol roka. Potom aj komunistické špičky pochopili, že nemajú nádej, aby tomu ľudia uverili.
„Bol to nezmysel. Vedelo sa predsa, že Cyril a Metod veľmi úzko komunikovali s Rímom, niekoľkokrát tam cestovali a zdôvodňovali svoju činnosť na Veľkej Morave priamo pápežovi,“ hovorí Haľko.
Cyril a Metod sa neskôr namiesto pomocníkov socializmu stali jedným zo symbolov odporu voči režimu. Na cyrilometodskej púti na Velehrad v r. 1985 sa zúčastnili desaťtisíce ľudí.
BARBORA MAROSZOVÁ