„Deti sú jednoducho také: nepochvália to, čo k Vianociam patrí – napríklad príjemnú atmosféru, ktorú ste doma vytvorili. Ale bez nej by to pre nich nebolo ono!“ hovorí psychologička Eva Smiková. Myslí si, že ani drahý darček pod stromčekom bez pravej vianočnej nálady nepoteší. „Tieto dve veci jednoducho patria k sebe.“
Malé deti, malé nároky
Kým sú deti malé, nie sú s výberom darčekov spravidla žiadne ťažkosti. Trojročné dieťa sa poteší rovnako drevenému koníkovi ako autu na diaľkové ovládanie.
„Dcérke vyberáme darčeky tak, aby boli aspoň trochu náučné, ale aby neboli ani príliš drahé,“ hovorí Alžbeta Kovalčíková, matka päťročnej Lucky.
„Drahé veci jednak nerozozná, a jednak si ich ešte neváži,“ vysvetľuje otec, ktorý drží rodinnú kasu. Predpokladá, že na darčeky pre všetkých tento rok padne asi 5000 korún, o tisícku viac ako vlani.
Väčšie deti chcú mať to, čo rovesníci
Ako dieťa rastie, jeho nároky narastajú. Chce mať to, čo vidí u kamarátov – a ešte lepšie by bolo, mať ešte lepšie a drahšie veci. „Denne doma počúvame o tom, čo všetko už majú spolužiaci našich detí a ony nie. Vyčítajú nám, že sme stratili prehľad,“ hovorí Andrea Majorová, matka pätnásťročného syna a trinásťročnej dcérky. „A veru, keď sme kúpili pred rokom Julke mobil, v triede ho nemali len dvaja žiaci,“ hovorí. S jemnou iróniou dodáva, že aj to boli sociálne prípady.
„Je prestíž mať niečo, čo nemajú iní, respektíve mať niečo lepšie,“ súhlasí psychologička. „Veľkú úlohu v tom, samozrejme, zohráva aj reklama.“
Andrea Majorová uznáva, že tento rok sú nároky jej detí dosť veľké. „Syn chce napríklad kvalitný počítač. Neviem, či naň budeme mať.“
Rodina počíta s tým, že pod desaťtisíc korún sa s vianočnými darmi nezmestia.
Ak nemáte na darček, povedzte to skôr
Dá sa situácia, keď dieťa očakáva pod stromčekom drahý dar a vy naň nemáte (alebo ho z nejakých dôvodov nechcete kúpiť), vyriešiť tak, aby bol „aj vlk sýty, aj ovca ostala celá“?
Eva Smiková hovorí, že áno. „Musíme o tom s dieťaťom hovoriť už skôr ako na Vianoce. Aby nebolo nemilo prekvapené na posledný deň.“
Radí, že je dobré apelovať na sociálne cítenie dieťaťa: „Hovorte s ním o tom, že darčeky treba kúpiť pre všetkých a ak by mal niekto veľmi drahý, bolo by to na úkor iného. Spýtajte sa ho, či považuje za správne, ak si rodičia nekúpia niečo preto, aby on mohol mať niečo drahé. Diskutujte s ním.“