
Dievčatá od „starej matere“ vyrábajú náhrdelníky na zjedenie.
„Stromček je krajší vtedy, keď sú na ňom iba jabĺčka, oriešky, obyčajné sviečky,“ hovorí pani učiteľka Ďurčatová, ktorá na základnej škole na ulici Ivana Bukovčana v Devínskej Novej Vsi vedie Dielňu starej matere. Učí deti vyrábať šperky z drôtikov, tkať na krosnách aj paličkovať. Tvrdí, že deti si svoje výrobky chránia, vážia si svoju robotu.
Teraz, pred Vianocami robia náhrdelníky z rôzne tvarovaných cestovín, chrumiek, korálok a korenín. „Tieto deti vedia oceniť prírodné materiály, ktoré si iný ani nevšimne. Z drevených triesok, ktoré sme našli na ceste, vyrobili krásne ozdoby. Treba sa iba pozrieť na ten kúsok dreva a dať mu vyniknúť.“
Pre koho bude náhrdelník? „Pre sestru alebo pre mamu,“ odpovedá malé dievčatko. „A bude to sestra nosiť? „Neviem, možno si to uvarí, dá do polievky a zje.“
„Takýto náhrdelník je výhodný, pretože si môžete z neho odjesť, ak si náhodou zabudnete desiatu,“ prikyvuje jej staršia kamarátka.
Aj na základnej umeleckej škole v Dolnom Kubíne vyrábajú deti v tomto čase darčeky.
„Pri výbere materiálu sa musíme riadiť aj tým, koľko je na to vyčlenených peňazí,“ hovorí pani učiteľla Gajdošíková. „Deti vyrábajú krásne vianočné pohľadnice, maľujú krajinky na kartónový podklad. Veľmi rady robia grafiky s vianočnými motívmi a sklomaľby, ktoré si môžu zobrať aj domov. Robíme, samozrejme, aj papierové alebo drôtené ozdoby na stromček – zvončeky alebo anjeliky z medeného drôtu. Vždy sa im podarí vytvoriť niečo pekné, môžu obdarovať rodičov alebo starých rodičov, a majú aj ony radosť.“ V minulosti obdarovali deti vianočnými darčekmi vlastnej výroby aj postihnuté deti zo sociálneho ústavu.
Základná umelecká škola v Tvrdošíne chystá na 17. decembra už tradičný vianočný koncert v miestnom kine Javor. „Predstaví sa na ňom akordeónový súbor aj jednotlivci,“ hovorí riaditeľ školy Jozef Bašista. „Program sa ešte iba tvorí: budú tam najmä tie deti, ktoré vedia zahrať koledy a majú odvahu vystúpiť na koncerte. Ale niektorí predvedú aj jednotlivé časti z diel majstrov.“
(gal, ťu)