2. Kto znáša zodpovednosť za škody a možné úrazy pri výkone zvlášť nebezpečných prác, keď medzi dodávateľom a školou neexistuje žiadna zmluva?
JUDr. JURAJ ARESTA, riaditeľ právneho odboru na ministerstve školstva: „Vymedzenie majetku obce, majetkové postavenie a hospodárenie obcí s ich majetkom vymedzuje zákon č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v znení neskorších predpisov. V zmysle § 2b ods. 1 cit. zákona do vlastníctva obcí prešli veci z majetku Slovenskej republiky, ktoré boli v správe škôl a školských zariadení s právnou subjektivitou alebo v správe zriaďovateľov škôl a školských zariadení bez právnej subjektivity, ku ktorým prešla zriaďovateľská funkcia, na obec podľa osobitných zákonov. V zmysle § 6 ods. 4 cit. zákona majetok, ktorý obec nadobudla podľa § 2b ods. 1 a ktorý ku dňu prechodu majetku Slovenskej republiky na obec slúžil na výchovno-vzdelávací proces a činnosti s ním bezprostredne súvisiace, môže obec zveriť do správy správcovi.
Z právnej úpravy teda vyplýva postavenie obce ako vlastníka so všetkými právami a povinnosťami, ktoré sú s vlastníctvom spojené. Obec pri dodržaní ustanovení tohto zákona môže teda so svojím majetkom nakladať bez priamych právnych alebo faktických obmedzení zo strany prípadného správcu svojho majetku. Subjekt, ktorý je správcom majetku postupuje pri správe majetku v rozsahu kompetencií určených vlastníkom, teda obcou.
Z uvedeného vyplýva:
1. Za všetky právne úkony súvisiace s opravou, resp. úpravou nehnuteľnosti vo vlastníctve obce a v správe školy, je oprávnená obec ako vlastník nehnuteľnosti. Správca by bol oprávnený na príslušné právne úkony len na základe poverenia obcou v rámci správy majetku.
2. Na zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone prác na nehnuteľnosti sa vzťahujú všeobecné ustanovenia o zodpovednosti za škodu podľa Občianskeho zákonníka.“
Ak aj vy potrebujete nejakú právnu alebo psychologickú radu z oblasti výchovy, vzdelávania či starostlivosti o rodinu, napíšte nám na e-mail sona.rebrova@ sme.sk