Štrasburg/Brusel 18. decembra (TASR) - Výsledok prístupových rokovaní EÚ s desiatimi kandidátmi dosiahnutý v Kodani predstavuje správnu rovnováhu medzi požiadavkami kandidátskych krajín a tým, čo za reálne považovali členské štáty únie. Vyhlásil to dnes v Štrasburgu dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen.
Kodaňský summit podľa neho uzatvoril jednu z najtmavších a najkrvavejších kapitol európskej histórie. "Ukončili sme storočie spustošené vojnou a konfliktmi...A otvorili sme dvere novej ére európskej histórie. Ére slobody, mieru, rastu a prosperity," povedal Rasmussen pred poslancami Európskeho parlamentu.
Predseda Európskej komisie Romano Prodi upozornil, že teraz sa musí EÚ sústrediť na reformu svojich inštitúcií, ktorú pripravuje Konvent. Treba tiež otvoriť diskusiu o hraniciach Európy, vyzval Prodi.
Z radov poslancov zaznievali predovšetkým slová chvály na spôsob, ako dánske predsedníctvo a Európska komisia zvládli náročné rokovania s desiatimi kandidátmi. Viacero europoslancov však kritizovalo finančné aspekty rozšírenia a poľnohospodársku politiku.
Predseda frakcie Európa demokracie a rôznorodosti Jens-Peter Bonde vyzval EÚ, aby novým krajinám dala členstvo zadarmo. "Ešte nikdy nebolo tak veľa bohatých krajín takých skúpych. Je hanebné, že nové krajiny musia platiť rovnaké členské príspevky ako starí členovia," vyhlásil.
"Dajte novým krajinám členstvo zdarma namiesto teoretických podpor zo štrukturálnych fondov, ktoré aj tak nedostanú kvôli našim byrokratickým procedúram a požiadavkám na spolufinancovanie," pokračoval známy euroskeptik Bonde.
Na reformu poľnohospodárskej politiky vyzvala švédska poslankyňa Pernilla Frahmová, podľa ktorej by sa EÚ namiesto vysokej podpory farmárov mala zamerať na boj za ľudské práva a situáciu v najchudobnejších krajinách. "Je lepšie byť kravou v Európskej únii ako farmárom v rozvojovej krajine," vyhlásila.
Podľa komisára EÚ pre rozšírenie Güntera Verheugena, aby únia začala prístupové rokovania aj s Tureckom, musí skutočne realizovať reformy vedúce k splneniu politických kritérií. "Nestačí nám zákon na papieri. Musíme mať istotu, že v žiadnej tureckej väznici a na žiadnej policajnej stanici nemučia ľudí," upozornil komisár.
Dánsky premiér Rasmussen vyzval rozhádané komunity na Cypre, aby využili jedinečnú príležitosť a vyriešili svoj konflikt do konca februára 2003 na základe návrhu OSN. Únia, ktorá inak príjme rozdelený Cyprus, je pripravená hneď po nájdení riešenia poskytnúť dodatočnú finančnú pomoc pre severnú časť ostrova.
(spravodajca TASR Robert Sermek) im