Ide o cvičenia súvisiace s vysielaním príslušníkov jednotiek Ozbrojených síl (OS) SR do zahraničia a s pobytom príslušníkov a jednotiek OS iných štátov na území Slovenska v rámci bilaterálnej a multilaterálnej vojenskej spolupráce.
V rámci prípravy armády na obranu suverenity SR a jej medzinárodných záväzkov sa každoročne konajú medzinárodné cvičenia a im podobné aktivity, ako sú letecké dni. Vyslanie slovenských vojakov a vojenskej techniky do zahraničia a prijatie príslušníkov a techniky cudzích ozbrojených síl na území SR schvaľuje podľa Ústavy SR vláda.
Návrh cvičení je rozdelený na tri časti na bilaterálne, multilaterálne v rámci programu Partnerstva za mier (PzM) a na plánované letecké dni. V rámci bilaterálnej spolupráce sa uskutoční s krajinami NATO 31 aktivít, kde je potrebný súhlas vlády. V rámci bilaterálnej spolupráce s nečlenskými krajinami ide o 5 aktivít. V pláne je takisto 13 cvičení ako súčasť programu PzM. Príslušníci slovenskej armády by sa mali zúčastniť na 25 leteckých dňoch.
Vláda SR dnes schválila takisto návrh na zriadenie Úradu vojenského predstaviteľa pri Vojenskom výbore NATO a Kontaktného tímu pri Hlavnom veliteľstve spojeneckých síl v Európe Stálej delegácie SR pri NATO. Zriadenie týchto inštitúcií sa realizuje v nadväznosti na pražský samit NATO.
Materiál na rokovanie predkladal minister obrany SR Ivan Šimko.
TASR o tom informoval hovorca MO SR František Kašický.