Bratislava 6. júla (TASR) - Negatíva súčasného globálneho finančného systému, problémy ekonomickej transformácie strednej a východnej Európy a perspektívy rozvoja biotechnológií boli témami dnešnej prednášky českého podnikateľa a poľnohospodárskeho manažéra Františka Čubu v Bratislave. Prednášku, na ktorej ako partner tohto bývalého predsedu JZD Slušovice vystupoval dekan fakulty manažmentu univerzity v Zlíne Josef Hurta, zorganizovala Rada pre hospodársky rozvoj Slovenska (RPHRS).
F. Čuba okrem iného kritizoval vlastnícke zmeny, uskutočnené v prvých rokoch transformácie, keď sa majetok podnikov podľa neho dostal do rúk "manipulátorov s vlastníctvom" - čiže privatizačných fondov - ako aj "zdanlivých novodobých kapitalistov" a napokon zahraničných spoločností. Takzvané tunelovanie podnikov však podľa neho v mnohých prípadoch nespôsobili ich vlastníci a manažéri, ale v konečnom dôsledku globalizovaný finančný systém, ktorého sú tieto podniky chtiac-nechtiac súčasťou. Dnes totiž veľká väčšina (asi 97,5 %) finančných operácií vo svete nemá súvislosť s materiálnou výrobou, ale ide o operácie, vytvárajúce tzv. fiktívny zisk (objem týchto operácií prevyšuje 1000 miliárd USD denne). Z neho profitujú najmä tzv. globálni vlastníci, teda predovšetkým penzijné a investičné fondy USA a ďalších krajín a veľké poisťovacie spoločnosti.
Z technologicko-ekonomického hľadiska sa svet podľa F. Čubu a J. Hurtu nachádza na začiatku piatej inovačnej vlny (s päťdesiatročnou periódou), ktorej dôležitou súčasťou sú biotechnológie vrátane genetických manipulácií. V ich intenzívnom rozvoji spočívajú aj ekonomické šance krajín, ako sú Česká republika a Slovensko. V súčasnosti v tejto oblasti s veľkým predstihom pred Európou vynikajú USA. Ako uviedol F. Čuba na následnej tlačovej besede, v USA dnes s genetickými manipuláciami súvisí napríklad 99 % produkcie mlieka a 38 % dopestovanej sóje a aj vďaka nim sú ceny väčšiny poľnohospodárskych produktov v porovnaní s Európou polovičné. Ďalší účastník besedy, poslanec a exminister pôdohospodárstva SR Peter Baco, v tejto súvislosti vyslovil podozrenie, že Spojené štáty v záujme udržania svojej prevahy finančne ovplyvňujú európske médiá a verejnú mienku v boji proti geneticky modifikovaným potravinám.
Podľa slušovického podnikateľa bude do roku 2020 priemysel USA vyrábať na "biobázach" 25 % chemikálií uhlíkatého charakteru a 10 % pohonných látok. Za jeden z vhodných smerov rozvoja biotechnológií pre SR a ČR považuje F. Čuba využitie geneticky upravenej kukurice na produkciu širokého spektra potravinárskych i nepotravinárskych výrobkov budúcnosti.
RPHRS je mimovládnou ekonomicky zameranou organizáciou, ktorej poprednými predstaviteľmi sú niektorí členovia bývalej vlády Vladimíra Mečiara. Jej predsedom je poslanec za HZDS a bývalý vicepremiér pre ekonomiku Sergej Kozlík. Členkou RPHRS je však napríklad aj súčasná podpredsedníčka vlády pre európsku integráciu Mária Kadlečíková, ktorá sa tiež zúčastnila na dnešnom prednáškovom podujatí.
(1 USD = 49,716 SKK)