
Psychologička Jolana Kusá: „Ženám prekáža, že muži nevedia komunikovať, mužom zase, že ženy priveľa rozprávajú.“ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
S čím k vám klienti najčastejšie prichádzajú?
„Najčastejšie sa páry rozvádzajú, keď sa rozídu ich cesty. Napríklad z muža sa stane papučiar, sedí doma, odmieta chodiť do spoločnosti. Žena však zostane aktívna. V minulosti to bolo naopak, muž bol zamestnaný, navyše diaľkovo študoval, žena chodila do roboty a potom rovno domov, kde ju čakala druhá zmena. Nestíhala sa o seba starať a muž sa poobzeral po atraktívnejšej. Teraz vstupuje do rodín nová generácia a problémom je najmä to, že rodina má na seba menej času.“
Čo partnerom na sebe prekáža?
„Ženám na mužoch prekáža to, že sú zahľadení do seba, viac trvajú na svojich normách, predsudkoch, zvykoch, ktoré dostávali od detstva, že nevedia komunikovať. Odmietajú sa baviť o tom, o čom sa žena potrebuje porozprávať, nevedia otvorene povedať, čo chcú, hoci ani ženy to niekedy nevedia. Klient mi raz povedal - vždy mi vadilo, že sme každú nedeľu chodili k svokre. Spýtala som sa - a povedali ste to manželke? Nepovedal, mala to vraj vedieť.
Mužom zase na ženách prekáža, že sú iracionálne, veľa rozprávajú, trvajú na detailoch, potrebujú sa zaoberať citovými stavmi, veľa nakupujú, nemajú na muža čas, že nie sú dobrými matkami a nevedia nahradiť aj otca, že nie sú dosť obetavé, alebo sú obetavé až príliš - k deťom. Nová generácia mužov je však trochu iná, delia sa o domáce práce, alebo sú ochotní najať služby, zaujímajú sa o výchovu detí.“
Je riešením a správnou prípravou, keď dvojica žije spolu pred sobášom?
„Máme teraz v poradni veľa prípadov, keď dvaja spolu žili, zobrali sa, a majú problém, akoby sa vôbec nepoznali. Muži berú spoločné bývanie pred sobášom voľne, obaja predsa môžu robiť, čo chcú. Jeden klient mi hovoril - keď sme spolu bývali, stávalo sa, že som prišiel neskoro domov, nebolo ani kúska chleba, myslel som si, že keď sa vezmeme, zmení sa to. Bol však inteligentný, sám vzápätí povedal - počujem, aké hlúposti rozprávam. Alebo tu bol pár pred sobášom, pýtala som sa, ako sa hádajú. No, hádame sa, kým nevyhrám, povedala slečna. Keď sa budú takto k sebe správať, o chvíľu majú problém.“
Dnes sa rola muža a ženy trochu mení, občas sa už stáva, že zamestnaná je ona a muž zostáva doma.
„Najčastejšie sa ženy sťažujú na to, čo pretrváva z tradičného modelu. Teda keď si chlap myslí, že finančne zabezpečí rodinu, a tým sa to pre neho skončilo, rodina mu už má len slúžiť. Ak je žena úspešná, muž zase cíti ohrozenie, či si ho bude ešte vážiť, ani okolie muža v tejto úlohe zatiaľ nepodporuje. Dá sa s ním pracovať, ak je na čom postaviť jeho pocit sebahodnoty. Musí ísť o muža, ktorý zostáva doma po dohode, chce a vie sa postarať o domácnosť a deti. Ak to cíti ako východisko, ku ktorému bol prinútený, po čase nastane problém. Ak má žena málo času na rodinu, je to problém. Zdravý partnerský vzťah potrebuje fyzickú prítomnosť a emocionálnu kapacitu človeka. Ale aj dnes doma častejšie zostávajú ženy.“
Je recept, aby to dvojici spolu vydržalo?
„Treba si to postaviť ako životný cieľ - chcem mať dobrú rodinu. Potom to dosiahnete. Ako každý cieľ. A ten cieľ musíte mať dvaja. Potom je dôležitá komunikácia, nie víťaza s porazeným, ale s dvoma víťazmi a s kompromismi. Treba začať od seba - pozrieť sa na to, prečo mi prekáža, čo robí. Ak nájdete dôvod, poradíte si ľahšie so svojím hnevom. Možno vám to, čo robí, prekáža len preto, lebo doma ste boli zvyknutí robiť to inak. Keď nás prišiel zať požiadať o dcérinu ruku, povedal, že pre neho je to na celý život. Považujem to za významné, každý mladý človek by to mal aspoň raz vysloviť.“