Ešte v máji slovenská burza oznámila, že rokovania o spojení s Burzou cenných papierov v Bratislave idú do poslednej fázy. Burzy sa nedohodli ani na druhý pokus, o zlúčenie sa bezvýsledne pokúšali už minulý rok. „Rokovania v tomto roku prebiehali ešte horšie,“ povedala generálna riaditeľka slovenskej burzy Darina Huttová. Slovenská burza sa preto rozhodla „hľadať ďalšiu cestu podnikania, ktoré má možnosť rozvíjať sa a vytvárať zisk“. Obchodník s cennými papiermi RM-S Market, ktorý je členom bratislavskej burzy, bude naďalej aktívny.
Huttová tvrdí, že o zatvorení burzy sa definitívne rozhodlo, keď ministerstvo financií odmietlo umiestniť na jej trh štátne dlhopisy. Práve tie tvoria najvyššie objemy aj na konkurenčnej BCPB. „Bez štátnych dlhopisov, v čase absolútneho úpadku akciového trhu, nie je možné organizovať burzu cenných papierov,“ povedala Huttová.
Štát podľa ministerstva nemal dôvod zaradiť dlhopisy na druhú burzu. „Ministerstvo financií od počiatku vydávania štátnych dlhopisov a ich kótovania spolupracuje s Burzou cenných papierov v Bratislave. Tá je medzinárodne akceptovateľnou organizáciou, spolupráca s ňou spĺňa všetky štandardy a potreby práce s cennými papiermi,“ reagoval poradca ministra financií Peter Papanek.
V minulých rokoch živilo RM-Systém obchodovanie s dlhopismi Fondu národného majetku. Burze sa nepodarilo pritiahnuť za tieto atraktívne tituly náhradu. Podľa agentúry TASR sa na nej týždenne zobchodovali cenné papiere priemerne za 12,7 milióna korún. Na staršej burze dosahujú objemy transakcií miliardy.
Burzový maklér Roman Guderna považuje zatvorenie novšej burzy za prirodzený vývoj situácie: „Nemala žiadnu perspektívu, otázka bola, či dôjde kfúzii, alebo zanikne.“ Na slovenskej burze boli nelikvidné, málo obchodované emisie a celkovo na nerozvinutom kapitálovom trhu nemali podľa neho dve burzy opodstatnenie. Jej zánik nespôsobí na trhu žiadnu zmenu, myslí si maklér.
Slovenská burza presadzovala myšlienku regionálnej burzy. Bratislavská burza žiadne rokovania s partnermi v okolitých krajinách nevedie. „Burzy v rámci stredoeurópskeho regiónu diskutovali, aké by mohlo byť usporiadanie, ale neviedlo to zatiaľ ku konkrétnemu návrhu,“ povedala jej generálna riaditeľka Mária Hurajová. Aktuálnosť vzniku regionálnej burzy krajín V 4 a prípadne Slovinska stúpne podľa nej po vstupe do Európskej únie, keď by mali pracovať burzy na rovnakých štandardoch, stále však bude treba vyriešiť, ako prepojiť ich obchodné systémy.