Turecko prevzalo velenie ISAF 20. júna od Veľkej Británie na pol roka. Mandát mu vypršal včera. ISAF, ktoré majú mandát OSN na zaisťovanie bezpečnosti Kábulu a jeho okolia, majú pod tureckým velením 4600 vojakov. Velí im turecký generál Hilmi Akin Zorlu. Turecko má v týchto mierových silách 1100 svojich vojakov.
Bezpečnostná rada OSN predĺžila 27. novembra mandát ISAF o ďalší rok. Nemecko a Holandsko sľúbili, že prevezmú velenie, ale len na pol roka, teda od polovice februára. Nemecko vraj odmietlo skorší termín s odôvodnením, že sa chce dôkladne pripraviť na organizáciu a logistiku, pretože Berlín bude veliť veľkej medzinárodnej operácii po prvýkrát.
Pri výbere Turecka na čelo medzinárodných síl v Afganistane zohrávalo úlohu predovšetkým to, že je to moslimská krajina a spojenec Západu, čo podporovalo myšlienku, že vojna proti terorizmu nie je namierená proti islamu.
Afganská vláda žiadala, aby sa pôsobnosť medzinárodných jednotiek rozšírila aj na zvyšok krajiny. Jej stabilitu totiž stále ohrozujú spory medzi kmeňovými náčelníkmi, ktorí súperia o kontrolu nad jednotlivými časťami krajiny, ako aj bombové atentáty, pripisované zvyškom Talibanu a teroristickej sieti al-Káida. Okrem medzinárodných síl pôsobia v Afganistane aj americké jednotky, ktoré na jeho území pokračujú v bojoch proti al-Káide.
(čtk, tasr)