
Miesto včerajšej izraelskej operácie v pásme Gazy. FOTO - REUTERS
WASHINGTON, JERUZALEM - Vo Washingtone sa včera večer stretlo tzv. kvarteto hlavných medzinárodných hráčov v politike na Blízkom východe. Šéfovia a ministri zahraničných vecí USA, EÚ, OSN a Ruska sa zišli na stretnutí, ktoré malo byť kľúčovým z hľadiska mierového plánu na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu založenom na návrhoch amerického prezidenta Georgea Busha. Na základe neho by mal vedľa Izraela vzniknúť v istom časovom horizonte aj palestínsky štát.
Schôdzka bolo naplánovaná už pred mesiacmi, aby bola na nej tzv. cestovná mapa definitívne spečatená. Jej plnenie sa malo začať už v januári izraelským odsunom a palestínskymi voľbami. Mierový plán zdržal rozpad koalície v Izraeli. Ani Spojené štáty však ešte nemajú dokončený plán na riešenie konfliktu, povedal to Bush vo štvrtok.
Washington ako jediný z kvarteta podporuje požiadavku Izraela, aby sa akýkoľvek medzinárodný plán prijímal a zverejňoval len po izraelských voľbách. Dánsky minister zahraničných vecí Per Stig Möller však včera vyhlásil, že „je dôležité, aby izraelskí voliči vedeli, čo si svet myslí. Byť zodpovedným voličom znamená mať informácie o tom, o čom bude rozhodovať“.
V prieskumoch pred izraelskými voľbami vedie súčasný premiér Ariel Šaron a jeho strana Likud. Neuškodil mu ani korupčný škandál, ktorý v týchto dňoch proti nemu vytiahli izraelské denníky. Šaron pripúšťa vytvorenie palestínskeho štátu, zaujal však postoj, ktorý stavia celý plán do patovej situácie. Jeho oponent, šéf labouristov Amra Micna, chce okamžite obnoviť rokovania s Palestínčanmi, nebude čakať na definitívne zastavenie násilia.
O tzv. cestovnom pláne rokovali americkí diplomati s izraelskými a palestínskymi predstaviteľmi, ako aj zahraničnými hráčmi vrátane arabských krajín už niekoľko mesiacov. Jeho princípy sú známe už dávno - Palestínčania by mali zreformovať svoje inštitúcie a Izrael postupne uvoľniť vojenské opatrenia. Potom by mal byť vyhlásený dočasný palestínsky štát v súčasných hraniciach palestínskej autonómie, konečné hranice by sa mali dohodnúť neskôr.
V čase, keď sa USA sústreďujú predovšetkým na Irak, sa americkým diplomatom nepodarilo priblížiť izraelské a palestínske predstavy. Palestínčania žiadajú pevný dátum a záruky na vytvorenie svojho štátu a Izrael naopak chce plán podmienený pokrokom z palestínskej strany.
Kvarteto by mohlo zaujať aspoň stanovisko k palestínskym voľbám, ktoré chcú Palestínčania odložiť. Včera palestínska volebná komisia odporučila Jásirovi Arafatovi odložiť voľby z 20. januára na termín sto dní po odchode izraelských vojakov.
S výnimkou malej enklávy Jericho a pásma Gazy izraelská armáda od júna tohto roku postupne obsadila všetky mestá patriace palestínskej autonómii v akciách, ktorými chce zastaviť atentáty. V pásme Gazy armáda často podniká bleskové akcie. Včera bol pri jednej z nich zabitý jeden Palestínčan v Dajr al-Baláh. V pásme Gazy bol včera zabitý aj izraelský rabín, keď palestínsky ozbrojenec strieľal na auto izraelských osadníkov.
(kl, reuters, tasr)