Nelichotivú nemeckú prezývku novej západnej meny euro včera vyhlásila za slovo roka Spoločnosť nemeckého jazyka vo Wiesbadene. Potom, čo sa v Nemecku po zavedení platidla predovšetkým v službách zvýšili niektoré ceny, ľudia začali euru hovoriť „teuro,“ čo vychádza zo zvukovej podoby nemeckého slova teuer alebo drahý.
Kuriózne novotvary roku, ktoré sa nemeckom jazyku objavia a potom takmer každodenne používajú, vyhlasuje spoločnosť za pojmy roka už od začiatku 70. rokov. Po minuloročnom terore v USA sa presadil pojem „11. september.“ V roku 2000 vyhralo slovné spojenie „aféra okolo čiernych peňazí,“ keď sa prevalil sponzorský škandál v strane CDU okolo exkancelára Helmuta Kohla.
„Teuro je presný a zároveň tvorivý novotvar a vyjadruje rozšírený pocit ľudí,“ odôvodnil tohtoročnú voľbu člen poroty Joachim Heise. Oficiálne štatistiky sa však bránia všeobecne rozšírenému názoru, že príchod eura viedol k zdražovaniu.
Druhé miesto tento rok obsadilo slovné spojenie „šok z Pisy,“ ktoré však nemá nič spoločné s talianskym mestom známym šikmou vežou. Pramení zo štúdie OECD o európskom školstve, ktorá je známa pod skratkou PISA. Nemecko sa v materiáli ocitlo hlboko v poli porazených a štúdia silne otriasla dlhoročným presvedčením Nemcov, že ich školstvo je jedným z najlepších vzdelávacích systémov. Tretie miesto patrí pojmu „povodeň tisícročia“. Ten sa vo všetkých pádoch skloňoval pri augustových katastrofálnych záplavách vo východnom Nemecku a Čechách.
Wiesbadenská spoločnosť sa v Nemecku považuje za významnú jazykovednú inštitúciu. Jej predseda Rudolf Hoberg včera vyhlásil, že zo zoznamu slov vyhlasovaných od roku 1971 už „možno spísať malý kultúrny dejepis spolkovej republiky.“
LUBOŠ ŠEBESTÍK, čtk, Berlín