
Patti Smithová. FOTO - ČTKFerlinghetti: Bez Patti by bola hudba chudobnejšia
Patti Smithová bola aj jednou z tém nedávneho rozhovoru SME s patriarchom beatnickej generácie Lawrenceom Ferlinghettim. Pred štyrmi mesiacmi bola v rámci témy beat generation uverejnená časť, dnes ho uverejňujeme celý.
Čo zostalo z beatnickej generácie?
„Veľa dverí sa pozatváralo už pred štyrmi rokmi, keď zomreli Ginsberg a Burroughs. Napriek tomu, ich stopy sú čitateľné dodnes. Nazval by som to nezávislé myslenie. Rozhodne k nim patrí aj Patti Smithová.“
Ako pokračovateľka beatnikov?
„Určite. Napokon, punk sa v USA považuje za priameho pokračovateľa línie beat generation.“
Povedzte mi prednosti Patti Smithovej ako rockovej poetky?
„Jej slová idú pod kožu, hudba zožiera surovou krásou. Vždy sa snažila žiť svoj život, a to je nádherné.“
Ako vnímate jej piesne inšpirované beatnickou poéziou?
„Je vždy skvelé, keď si umelec aj pri inšpiráciách vie udržať svoj originálny prejav. Patti sa to podarilo.“
Viete si predstaviť hudbu bez Patti Smithovej?
„Viem, ale veľa by mi v nej chýbalo.“
Rachot rozpadu Warholovej kultovej formácie Velvet Underground sa začiatkom sedemdesiatych rokov rozľahol po pivniciach newyorskej umeleckej bohémy. Stlačila sa spúšť, ktorá vychrlila novú avantgardu. Na jej vrchol sa postavila aj rocková poetka Patti Smithová.
Spojila surovú punkovú hudbu s poéziou a silným textom, rebelka, ktorá sa neskôr na pätnásť rokov stiahla z hudobnej scény, aby sa venovala rodine. Majiteľka temného altu je opäť tu. Zajtra večer koncertuje v Prahe, kde by mala predstaviť zatiaľ posledný album Gung Ho z minulého roku.
Na ceste
Cesta Patti Smithovej, ktorá 30. decembra oslávi 55 rokov, medzi hudobné hviezdy nebola typická. Začínala koncom šesťdesiatych rokov písaním a čítaním vlastných veršov v newyorských kluboch a na rôznych vernisážach. Postupne sa začala okolo nej formovať skupina Patti Smith Group, v ktorej od začiatku pôsobil český emigrant, gitarista a hudobník Ivan Král.
Kapela vydala v roku 1975 debutový album Horses, ktorý mimoriadne pozitívne prijala kritika i poslucháči. Rovnako kvalitné boli aj ďalšie štyri albumy. Začiatkom 70. rokoch speváčka odsúdila uväznenie členov československej skupiny Plastic People of Universe a recitovala ich verše a texty.
V roku 1978 Patti naspievala pieseň od Brucea Springsteena Because The Night, ktorá patrí k jej najznámejším hitom. O rok neskôr sa stiahla do ústrania, aby sa starala o deti a pokračovala v písaní poézie a prózy.
Na verejnosť sa speváčka vrátila až po smrti manžela, hudobníka Freeda Smitha, v roku 1994. Jej návratu predchádzalo vydanie albumu Gone Again. Piesňou vzdala hold aj tragicky zosnulému Kurtovi Cobainovi zo skupiny Nirvana. Ďalší album Peace And Noise z roku 1997 je venovaný pamiatke Williama Burroughsa a texty nezaprú vplyv beatnickej poézie.
Ani ôsmy album Gung Ho nezľavuje z vysokého štandardu. Jej obal zdobí vojnová fotografia otca Patti Smithovej v uniforme vojaka z druhej svetovej vojny. Grantovi Smithovi, ktorý počas nahrávania albumu zomrel, venovala autorka hymnickú pieseň China Bird.
Zmysel byť spolu
Umelkyňa po prvýkrát vystúpila v Českej republike už pred piatimi rokmi. Tentoraz by sa v Prahe mala zdržať dva dni a navštívi miesta, ktoré si obľúbila v čase, keď tu nakrúcala jeden z videoklipov skupiny R.E.M. Kapely, k vzniku ktorej prispela podľa svojho speváka Michaela Stipa práve ona.
Prekliate básne Patti Smithovej sú rebelské, jej texty na albumoch sú často nasýtené politickou ostrosťou. Patti sa nikdy necítila speváčkou, ale vždy človekom, ktorý chce prostredníctvom umenia odovzdať poslucháčom posolstvo.
Ako píše v jednej svojej zbierke: „Keď hovorím rock and roll, vôbec nemyslím kapelu, ktorá hrá piesne, myslím tým univerzálne spoločenstvo cez zvuk, výmenu energie a rytmus. Určitý druh bežného porozumenia. Zmysel byť spolu v niečom, v čom sme jednotní. Verím, že rock and roll je najdokonalejšou formou komunikácie od vzniku kresťanstva.“
ĽUDO PETRÁNSKY