
Pápež prechádza ulicami Ľvova, v ktorých sa tiesnia desaťtisíce ľudí. Aj keď nie každý z davu mal možnosť Svätého otca uvidieť, mnohí vraj už len účasť v zástupe považovali za svoj najväčší životný zážitok.
FOTO – TOMÁŠ LEŇO

Na prijatie u pápeža nečakali v Sychove iba rímskokatolícki kňazi. Boli tam aj zástupcovia pravoslávnej cirkvi, ktorej moskovský patriarcha sa proti návšteve Jána Pavla II. na Ukrajine ostro ohradzoval.
FOTO – LUCIA NIMCOVÁ
Historicky prvá návšteva pápeža Jána Pavla II. na Ukrajine pritiahla minulý týždeň k našim východným susedom nielen desaťtisíce veriacich, ale stala sa aj námetom pre osemčlennú skupinu ukrajinských, poľských a slovenských fotografov. Deväťdesiatstránková publikácia už aj stihla vyjsť a o niekoľko dní bude otvorená výstava ich fotografií v poľskom Przemysli. Odtiaľ sa presťahuje do Ľvova, neskôr do Varšavy, Humenného a iných európskych miest. Svoju púť skončí v Paríži. Slovensko zastupovali v osemčlennom tíme fotografov Tomáš Leňo, známy najmä z projektu dokumentujúceho život Rusínov na východnom Slovensku, a študentka fotografie na Slezskej univerzite v Opave Lucia Nimcová.
„Už niekoľko rokov sme v kontakte s poľskými a ukrajinskými fotografmi z Przemyslu a Ľvova. Robili sme spolu na programe fotodokumentácie Warholovej ulice v Medzilaborciach a na projekte fotografií zo života v našich troch mestách,“ vysvetľuje Tomáš Leňo, ako sa dostal fotografovať na Ukrajinu.
Projekt fotodokumentácie z tamojšej návštevy pápeža sa zrodil v Poľsku. „Poľské ministerstvo kultúry vypísalo na túto akciu grant a konkurz, ktorý sme napokon vyhrali. Podmienkou bola rýchlosť. Do mesiaca sme museli z nafotografovaného materiálu vyrobiť katalóg a pripraviť putovnú výstavu. Zvládli sme to nakoniec ešte rýchlejšie a dnes bude prvá vernisáž v Przemysli,“ hovorí Tomáš Leňo. Zámerom projektu nebolo ani tak fotografovanie oficiálnej časti pápežovej návštevy ako skôr reakcií ľudí.
„Oficiálnu časť fotografoval iba jeden z nás – ukrajinský kolega Oleg Ogorodnik. My ostatní sme fotili predovšetkým život a zmeny v meste počas pápežovej návštevy, ľudí a ich reakcie. Kvôli tomu sme prišli do Ľvova dva dni pred oficiálnym začiatkom návštevy.“
Ľvovčania sa na pápeža veľmi tešili
Veľkosť chvíle bolo vraj cítiť vo Ľvove doslova na každom kroku.
„Nikdy predtým som tam síce nebol, ale napriek tomu som mal pocit, že je to iné. Oproti Kyjevu, ktorý je pod vplyvom pravoslávnej cirkvi, je Ľvov katolícky a navyše, istý čas bol súčasťou Poľska. Ľudia sa preto na návštevu pápeža veľmi tešili. Okrem toho, prišlo tam aj veľa veriacich z Poľska, Maďarska a zo Slovenska, takže Ľvovčania mali veľkú radosť, že sa ich mesto zviditeľňuje. K ‘pasportnikom‘, ako nazývajú cudzincov, boli mimoriadne srdeční, nadväzovali s nimi kontakty a každého sa pýtali, ako sa mu v ich meste a krajine páči.“
Ich reakcie Tomáša veľmi prekvapili.
„Žijú veľmi biedne, ale neuveriteľne dobre sa s tým vyrovnávajú. Najmä na tie dva dni akoby zabudli na sociálne rozdiely. Cítil som sa tam príjemne, aj keď niektoré veci boli šokujúce. Napríklad, že v celom tomto takmer miliónovom meste tečie studená voda – o teplej ani nehovorím – len dve hodiny ráno a dve hodiny večer. Je tam len jeden hotel, samozrejme, dolárový, ktorý má celodennú prevádzku teplej a studenej vody.“

Na prijatie u pápeža nečakali v Sychove iba rímskokatolícki kňazi. Boli tam aj zástupcovia pravoslávnej cirkvi, ktorej moskovský patriarcha sa proti návšteve Jána Pavla II. na Ukrajine ostro ohradzoval.
FOTO – LUCIA NIMCOVÁ
Ku konfliktom nedošlo
Päťdňový pobyt 81-ročnej hlavy rímskokatolíckej cirkvi na Ukrajine mal byť podľa zahraničných pozorovateľov skúškou jej zmierovacích schopností a obratnosti pri presviedčaní. Prirovnávali ho k chôdzi cez mínové pole. Medzi pravoslávnymi, vernými moskovskému patriarchovi, a katolíckymi veriacimi východného obradu, vládne totiž na Ukrajine silné napätie. Ešte pred začiatkom pápežovej návštevy protestovalo v Kyjeve niekoľko tisíc pravoslávnych. Aj preto počas pápežovej návštevy prijali ukrajinské úrady mimoriadne opatrenia. Obyvatelia Kyjeva a Ľvova, miest, ktoré pápež navštívil, sa napríklad nesmeli zdržiavať na balkónoch a tiež bolo zakázané hádzať na sprievod Jána Pavla II. kvety. Pápežovi sa ale napokon dostalo vrelého privítania.
„Na omšu pod holým nebom na ľvovskom hipodróme prišlo podľa odhadov okolo 300-tisíc ľudí a minimálne taký istý počet veriacich prišiel večer aj na stretnutie pápeža s mladými ľuďmi na rozsiahlom námestí pred Kostolom narodenia Najsvätejšej Bohorodičky, vo ľvovskej časti Sychov. Je pravda, že som nemohol byť všade, veď Ľvov je osemstotisícové mesto, ale ja som sa za tie dva dni, počas ktorých bol pápež vo Ľvove, so žiadnymi protestmi nestretol. Vládla tam srdečná atmosféra a Ján Pavol II. bol prijímaný jednoznačne pozitívne,“ hovorí Tomáš Leňo.

Niekoľkohodinové čakanie na príchod Jána Pavla II. sa snažili organizátori ľuďom skrátiť programom, v ktorom nechýbalo vystúpenie akrobatov na chodúľoch. FOTO – TOMÁŠ LEŇO
Slovenka „vyskúšala“ ochranku
Práve počas stretnutia v Sychove sa odohrala kuriózna udalosť, ktorej hlavnou aktérkou bola slovenská fotografka Lucia Nimcová.
„Policajti a ochranka strážili každý kúsok priestoru, na ktorom sa pápež objavil. Boli tam stiahnuté aj posily z Kyjeva a napríklad na päťkilometrovej ceste stál každé tri metre policajt alebo vojak. Keď sa chcel niekto dostať do tzv. ostrej zóny, musel prejsť niekoľkými dôkladnými osobnými prehliadkami. V Sychove bol do tejto zóny povolený vstup iba tým, ktorí vystupovali v slávnostnom programe. Lucia sa tam prechádzala a zrazu sa ocitla za pódiom, len niekoľko metrov od pápeža. Medzi nimi stála iba ochranka, ktorá ju ešte upozornila, aby sa posunula o pár krokov dozadu. Až asi po dvoch hodinách ju oslovil jeden z bodyguardov, aby sa legitimovala. My sme nemali žiadne oficiálne akreditácie, len kartičky, ktoré sme si sami vyrobili na počítači. Keď mu to Lucia ukázala, takmer odpadol. Hneď ju odtiaľ vyhodil, ale čo, fotky už mala,“ smeje sa Tomáš.
ANDREJ ŠIMONČIČ

Pred pomníkom národného básnika Tarasa Ševčenka v centre Ľvova spievali hlave rímskokatolíckej cirkvi aj muži v historických uniformách ukrajinskej nacionalistickej armády. Tvárili sa mimoriadne hrdo, ale spievali vraj veľmi falošne.
FOTO – TOMÁŠ LEŇO