Pán Wong je jedným z nešťastných manželov, ktorí v útulku našli prístrešie. Pre muža žijúceho v čínskej spoločnosti je to, čo sa stalo Wongovi, nevyčerpateľným zdrojom hanby. Wong je jedným z rastúceho počtu hongkonských mužov, ktorí sú obeťami domáceho násilia. Často sa vraj s manželkou hádal, ale potom sa situácia ešte zhoršila. Pred niekoľkými rokmi mu zistili cukrovku a v dôsledku toho prišiel o zamestnanie. „Nie je to dobrá žena,“ hovorí. „V minulosti, keď som predsa len zarábal nejaké peniaze, bolo všetko v poriadku. Ale keď som prišiel o miesto, stala sa z nej fúria. Trebárs ma hrozne poškriabala a tiež ma udrela stoličkou.“
Počas jedného roka ho manželka zbila niekoľkokrát. Keď lekári na pohotovosti zistili príčinu jeho zranenia, poslali ho do útulku. Mužské obete domáceho násilia sa hanbia a vyhýbajú sa publicite. Wong sa pomaly vlečie a kríva, v tupo hľadiacich očiach má nešťastný výraz. Má pocit, že zlyhal.
V minulom roku bolo v Hongkongu registrovaných 179 prípadov domáceho násilia na mužoch. To je štvornásobne viac ako počas posledných štyroch rokov. Rastúci počet prípadov domáceho násilia páchaného na mužoch je odrazom rastu nezamestnanosti. Zamestnanie strácajú hlavne muži stredného veku a tí starší. Ekonomické ťažkosti Hongkongu tiež urýchľujú niektoré hlboké spoločenské zmeny. Ženy v čínskej spoločnosti bývali odsúdené na podriadené postavenie v domácnosti. Teraz v stále väčšej miere odchádzajú do zamestnania, stávajú sa nezávislými a asertívnymi. Do útulku prichádza stále viac mužov zbitých za neveru alebo za to, že si podľa starej čínskej praxe popri manželke obstarali konkubínu. Mnohí hongkonskí muži majú konkubíny za hranicami v Číne. Christine Chowová je sociálna pracovníčka v útulku. „Pre muža nie je dnes žiadny problém obstarať si v Číne priateľku,“ hovorí. „Ale ženy im to naďalej nechcú tolerovať. Dávajú priechod svojmu hnevu, chcú vracať rany.“
Najčastejšou obeťou domáceho násilia však ostávajú ženy - je ich desaťkrát viac než mužov. (čtk)