
Mohutný výbuch dvoch samovražedných atentátnikov rozmetal budovu proruskej vlády v čečenskom Groznom. Mnohí pracovníci úradu boli práve na obede v závodnej jedálni. V troskách múrov ostali desiatky mŕtvych.
i do múru budovy proruskej správy. Vybuchli tridsať sekúnd po sebe. V troskách budovy zahynulo najmenej 40 ľudí, desiatky pracovníkov ostávajú nezvestné. Na zamrznutej ploche pred budovou bolo po výbuchu vidieť rozhádzané telá, o ktoré sa potkýnali zranení náhliaci sa v ústrety tímom zdravotníkov. Asi 60 ľudí hospitalizovali. V budove sa nachádzali asi dve stovky ľudí.
Predseda čečenskej proruskej administratívy Achmad Kadyrov bol v čase výbuchu na rokovaniach v Moskve. V rozhovore pre agentúru ITAR - TASS obvinil z útoku čečenského prezidenta a vodcu separatistov Aslana Maschadova, s ktorým ruský prezident Vladimir Putin po októbrovej rukojemníckej dráme v moskovskom divadle odmietol viesť akékoľvek mierové rozhovory.
„Bývalý vodca čečenského režimu sa snaží situáciu vyhrotiť do krajnosti a zabrániť stabilizácii v republike,“ povedal. Kadyrov a Maschadov sú príslušníkmi konkurenčných skupín, ktoré už roky súperia o miestnu moc.
„Ako sa útočníkom mohlo podariť preniknúť troma plotmi až k budove? Okamžite treba preveriť členov ochranky objektu!“ rozčuľoval sa Kadyrov. Zvýšenie prehliadok a kontrol v meste však označil za zbytočné.
Novú tragédiu ruské vedenie zrejme využije na pritvrdenie rétoriky o nutnosti „tvrdej ruky“, v ktorej šikovne splývajú slová Čečen a terorista. Pre postsovietske republiky, kde verejnosť zväčša čečenských povstalcov vníma ako húževnatých bojovníkov za slobodu, to zase bude ďalší dôkaz neschopnosti a krátkozrakosti ruského štátu.
Nová tragédia nepomôže ani tisíckam čečenských civilistov, ktorých úrady premiestňujú z utečeneckých táborov v Ingušsku naspäť do Čečenska v súlade s vládnou rétorikou o „normalizácii života v Čečensku“. Podľa agentúry Human Rights Watch totiž mnohé „náhradné ubytovacie zariadenia“ pre utečencov existujú len na papieri. Bezprizorné skupiny civilistov sa teraz navyše stanú predmetom podozrenia a možnej perzekúcie ruských úradov.
Nech sa ruský prezident Vladimir Putin, ktorý si na čečenských vojnách vybudoval svoju popularitu, rozhodne reagovať akokoľvek, jedno je isté: nikto sa mu nebude pozerať na prsty. V regióne sa nenachádzajú takmer žiadni novinári a veľké zahraničné demokracie nechcú Rusko podráždiť na prahu vojny s Irakom. Pre čečenských civilistov, ktorí nemajú nič spoločné s extrémistami, ostáva len vratká nádej, že muž s výcvikom v službách bývalej KGB to s často vyhlasovaným „panstvom práva“ myslí aspoň sčasti vážne.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ
Islamskí extrémisti chceli zaútočiť na ruskú ambasádu
PARÍŽ - Skupina islamských extrémistov, ktorú vo Francúzsku zatkli v uplynulých týždňoch, tam chcela spáchať atentát proti ruským objektom. Išlo predovšetkým o budovu ruskej ambasády v Paríži.
Oznámilo to včera francúzske ministerstvo vnútra. Skupina bola pripravená na akciu, ale bola rozprášená a chystanej akcii polícia zabránila.V bytoch členov skupiny na predmestí Paríža objavili zariadenia na výrobu výbušnín.
Cieľom akcie bola údajne snaha pomstiť smrť členov komanda, ktoré v októbri zadržiavalo v moskovskom divadle rukojemníkov. Zadržaní muži francúzskej polícii tvrdili, že prešli výcvikom v gruzínskom priesmyku Pankisi, ktorý hraničí s Čečenskom. (čtk)