Ašchabad 30. decembra (TASR) - Jeden z lídrov turkménskej opozície a exminister zahraničných vecí Boris Šichmuradov sa priznal k zorganizovaniu sprisahania s cieľom zvrhnúť prezidenta Saparmurata Nijazova.
V priznaní, ktoré v nedeľu odvysielala turkménska televízia, Šichmuradov uviedol, že naplánoval atentát na Nijazova z 25. novembra. Nijazov zo streľby vyviazol bez ujmy, zranení boli štyria policajti. Diplomati akreditovaní v Ašchabade však vyslovili podozrenie, že atentát bol zinscenovaný. Úrady z atentátu obvinili opozíciu a jej aktivistov začali okamžite zatýkať. Zadržali spolu 50 ľudí, z toho 17 cudzincov.
Šichmuradov v priznaní dodal, že spolu s bývalým turkménskym veľvyslancom v Turecku a bývalým guvernérom národnej banky vytvorili zločineckú skupinu. Počas pobytu v Rusku užívali drogy a pod vplyvom alkoholu verbovali ľudí na spáchanie teroristických útokov. Cieľom skupiny bolo destabilizovať situáciu v Turkménsku, zmeniť ústavné zriadenie a spáchať atentát na prezidenta. Na záver vyhlásenia Šichmuradov vyzval tých členov skupiny, ktorí sú ešte na slobode, aby zastavili všetky operácie, lebo "budúcnosť národa je spojená s menom terajšieho prezidenta Saparmurata Nijazova. Je to dar, ktorý bol Turkménsku daný zhora".
Okrem toho sa Šichmuradov priznal ku krádeži vojenských lietadiel a ďalšieho majetku vo vlastníctve štátu, ktorý chcel s pomocou ruskej agentúry Rosvooruženije predať do zahraničia.
Televízia odvysielala aj priznanie ďalších dvoch spolupáchateľov, vrátane občana USA Leonida Komarovského, ktorý tvrdil, že do aféry bol zapletený proti jeho vôli. Druhý nemenovaný muž žiadal, aby ho zastrelili. Televízia zverejnila aj reakcie radových občanov - jeden z nich navrhol, aby sprisahancov verejne rozštvrtili. Trest smrti bol v Turkménsku zrušený, ale viacerí predstavitelia režimu dali najavo, že v prípade Šichmuradova by bolo možné udeliť výnimku.
Odvysielanie priznaní televíziou Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe porovnala s podobnou praxou počas súdnych procesov za stalinistickej éry. Predstaviteľ OBSE Douglas Davidson vyzval na nezávislé prešetrenie okolností, za ktorých boli priznania získané, lebo má obavy, že pri výsluchoch bolo použité násilie.
Šichmuradov, vodca Národného demokratického hnutia Turkménska, ktorý dobrovoľne odišiel do USA, viackrát obvinil Nijazova z "hrôzovlády" a porušovania ľudských práv. Turkménsko neúspešne žiadalo o vydanie Šichmuradova z USA kvôli obvineniam z korupcie.
Prezidenta Nijazova, ktorý sa necháva oslovovať Turkmenbaši - otec všetkých Turkménov, v roku 1999 parlament jednohlasne zvolil za doživotného prezidenta Turkménska. Počas dlhej vlády od roku 1985 si Nijazov vytvoril kult osobnosti, potláča opozíciu a kontroluje médiá v tejto krajine bohatej na ložiská ropy.