Viedeň 30. decembra (TASR) - Životom unavení ľudia nemajú ani v Holandsku právo na aktívnu eutanáziu. Lekári, ktorí v takýchto prípadoch pomáhajú pri odchode z tohto sveta, konajú protiprávne. Tak znie rozsudok najvyššieho holandského súdu Hoge Raad, ktorý naznačuje po prvý raz hranice v liberálnom holandskom zákone o eutanázii - úmrtí za asistencie lekára, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse.
Noviny charakterizujú rozsudok ako pozoruhodný, pretože práve on vniesol konečne jasno do kontroverzného prípadu úmrtia holandského politika, 86-ročného Eduarda Brongersmu. V roku 1996, ešte pred schválením zákona o eutanázii sa Brongersma zdôveril svojmu lekárovi, že je už životom unavený a požiadal ho o pomoc.
Lekár Philip Sutorius požiadavke inak zdravého Brongersmu vyhovel a namiešal mu smrtiaci koktail. Súdy, ktoré sa lekárovým prípadom neskôr zaoberali, ho v prvej inštancii oslobodili, po odvolaní sa prokuratúry bol síce Sutorius odsúdený, senát však druh trestu neurčil, rekapituluje lekárov prípad rakúsky denník.
Rozsudok Hoge Raadu lekára a jeho obhajcu sklamal. A to aj napriek tomu, že sa v plnej miere opiera o príslušný zákon o eutanázii. Ten jasne hovorí, že pacient, žiadajúci o pomoc pri úmrtí, musí byť nevyliečiteľne chorý a neznesiteľne trpieť. K žiadosti o aktívnu pomoc pri umieraní sa musí pritom vyjadriť aj ďalší lekár, podotýka konzervatívny denník Die Presse.
Príslušné lekárske organizácie v Holandsku rozsudok Hoge Raadu privítali, spoločnosť pre dobrovoľnú eutanáziu ho kritizovala. Lekár, ktorý môže byť teraz odsúdený na niekoľkoročnú stratu slobody, skúma možnosť obrátiť sa na Európsky súdny dvor, uzatvára Die Presse.
jč pel