Banská Bystrica 30. decembra (TASR) - Na Nový rok boli v jednotlivých častiach Slovenska známe rôzne zvyky, no všetky sa viazali k túžbam, aby bol nastávajúci rok pre každého dobrý.
V Turci, Gemeri, Novohrade a Honte vstával ako prvý niektorý mužský člen rodiny, priniesol čerstvú vodu, dal do nej červené jablko a všetci sa v tejto vode poumývali. Až potom rozložili oheň a zažali svetlo. Umývanie sa a prezliekanie do čistých šiat bolo na Nový rok obvyklé na celom Slovensku. Po obradnom umývaní zaniesli vodu aj dobytku. Ak ráno našli v stajni kravy ležať, malo byť všetko v poriadku. Ak však zvieratá stáli, znamenalo to, že ich v noci znepokojovali bosorky.
Okrem najrôznejších zvykov bola v okolí Zvolena, Banskej Bystrice, Krupiny a v ďalších regiónoch obľúbená obyčaj chodiť na Nový rok s hadom. Jeho figurínu zostrojili z tenkých dvadsaťpäť až tridsať centimetrov dlhých doštičiek, zložených do pohyblivých kosoštvorcov. Pri manipulovaní s týmito doštičkami sa had sťahoval a následne predlžoval. V hlave mal zapálenú sviečku a na jazyku z pevného drôtu nepichnuté jablko. Pri vstupe do domu "had" postupne vystreľoval hlavu k domácim, pričom ostatní chlapci vinšovali šťastný nový rok. Vinšovníci potom za odmenu dostávali jablká, orechy, koláče, ale aj peniaze. Podobne ako mnohé iné i tento zvyk v tomto storočí postupne zanikol.