
Na koaličnú radu prišiel aj minister spravoslivosti Daniel Lipšic (vľavo) a minister vnútra Vladimír Palko (tretí zľava). FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
TRENČIANSKE TEPLICE – Premiér Mikuláš Dzurinda podal trestné oznámenie na údajného bossa podsvetia Mikuláša Černáka, ktorého nedávno podmienečne predčasne pustili z väzenia. Obaja boli zhodou okolností na lyžovačke na Štrbskom Plese a Dzurinda bol svedkom, ako sa Černák strkal v rade na lyžiarskom vleku a hrubo sa predieral dopredu.
„Trestné oznámenie som podal minulý týždeň v piatok. Videl som konanie, ktoré bolo podľa môjho názoru očividným hrubým výtržníctvom. Videl som, ako človek, ktorý je na Slovensku smutne preslávený, terorizoval ľudí čakajúcich na vlek. Ale žiaľ, videl som aj to, ako ľudia nemajú odvahu sa ozvať. A preto som urobil to, čo by mal urobiť každý občan, ak je svedkom takéhoto konania,“ povedal Mikuláš Dzurinda.
Dzurinda zvolal mimoriadne rokovanie koaličnej rady do vládneho zariadenia Agra v Trenčianskych Tepliciach a pozval naň aj ministrov spravodlivosti a vnútra. „Vždy je to citlivá vec, keď predseda vlády podáva trestné oznámenie. Chcel som, aby mali presné informácie,“ povedal Dzurinda.
Ešte minulý týždeň bol vypovedať najskôr na miestnej polícii a potom u vyšetrovateľa, vypovedali aj premiérovi ochrankári a dvaja Poliaci. Vyšetrovateľ obvinil Černáka z trestného činu výtržníctva a vyhlásili po ňom celoštátne pátranie, lebo Černák sa polícii stratil. Včera však námestníčka prokurátora v Poprade obvinenie voči Černákovi zrušila a tým sa zastavilo aj pátranie.
Dzurindu táto informácia pohoršila. „Požiadal som členov vlády, ktorí boli na rokovaní prítomní, aby konali ďalej tak, aby bolo spravodlivosti učinené zadosť.“ V súčasnosti sa incidentom zaoberá Generálna prokuratúra.
Predseda SMK Béla Bugár ocenil premiérov postup, vraj by tak mal urobil aj on sám, predseda ANO Pavol Rusko ho akceptoval.
„Predieral sa cez ľudí hlava-nehlava, v dôsledku jeho konania dospelý človek preletel cez zábrany, ktoré lemujú koridor, cez ktorý ľudia čakajú na vleky. Bolo to arogantné správanie. Videl som, ako si pán Černák, držiac v ruke lyžiarske palice, kliesni cestu strkaním do ľudí a fyzicky ich ohrozuje. Bol to veľmi nechutný incident,“ hovoril po rokovaní koaličnej rady podomácky oblečený Dzurinda v kockovanej košeli a tmavých nohaviciach.
Na otázku, prečo nezasiahol hneď na svahu, keď mal pri sebe aj ochrankárov, odpovedal, že incident bol veľmi rýchly: „Prerútil sa odpichujúc sa mohutnými odrazmi oboch palíc dvadsať centimetrov odo mňa. Incident trval asi štyri sekundy.“
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic si myslí, že skutok Černáka by sa mohol kvalifikovať ako výtržníctvo. „Ale bez ohľadu na to, či to bude kvalifikované ako trestný čin, alebo priestupok proti poriadku vo veciach verejných, treba si uvedomiť, že Mikuláš Černák je v skúšobnej lehote podmienečného prepustenia.“
Teoreticky by teda mohol stačiť aj úmyselný priestupok na to, aby Černáka vrátili späť do väzenia. „A zvlášť, keď ide o násilný druh priestupku, to znamená činnosť, ktorá je druhovo blízka tej, pre ktorú bol odsúdený,“ tvrdí Lipšic.
Ak by súd uznal, že Černák sa dopustil ďalšieho trestného činu, musel by si odpykať aj zvyšok pôvodného trestu.
Musel by o tom ale rozhodnúť ten istý sudca, ktorý ho z väzenia prepustil. Ak by aj spáchal len priestupok, až sudca rozhodne, či bol taký vážny, že musí ísť naspäť do väzenia. V prípade trestného činu by ho však mohol vziať do väzby ktorýkoľvek sudca na návrh prokurátora.
(rf, mož)