m sociálnym zariadeniam na Slovensku. Obe majú vážne finančné problémy.
Ich zriaďovateľ Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím dostal na tento rok od štátu iba 50 percent potrebných financií. Zamestnancom dlhuje výplatu za november i december, dlhuje aj odvody do poistných fondov za celý rok. Do nového roka ide „so sekerou“ 807-tisíc korún.
„Štát odkazuje, aby si neštátne zariadenia hľadali sponzorov. No sponzori neposkytnú peniaze na prevádzku, mzdy a odvody. Nie sme pasívni. Máme rozbehnutý projekt, v ktorom žiadame od nadácie peniaze na vybudovanie výťahu. Nemôžeme ísť cestou zvyšovania poplatkov. Rodičia detí totiž nepoberajú opatrovateľský príspevok,“ hovorí riaditeľ zariadenia Jozef Trungel.
V okrese sú iba štátne ústavy pre takto postihnuté deti, kde sa čaká na umiestnenie desať rokov. Týždňová forma pobytu sa osvedčila. Dieťa prežíva víkendy a sviatky doma a nestráca kontakt s rodinou. Obidve zariadenia vznikli na žiadosť rodičov mentálne a telesne postihnutých detí, ktoré boli dovtedy odkázané na pobyt doma medzi štyrmi stenami. V zariadení majú zabezpečenú zdravotnú, opatrovateľskú, rehabilitačnú a pedagogickú starostlivosť. Jeho vedenie plánovalo zriadiť autistické centrum. Poukazuje na to, že deti postihnuté autizmom diagnostikujú najbližšie v Trnave alebo Bratislave. „Ak sa nenájde riešenie problému, zariadenie zatvoríme. Bez práce by zostalo 25 zamestnancov. Problémy by mali rodičia tridsiatich detí, ktorí sú zväčša zamestnaní. Vieme, čo prežívali, keď nemocnica z jedného dňa na druhý podobné zariadenie zrušila,“ hovorí štatutárka Anita Nagyová.
Nitriansky samosprávny kraj hľadá riešenie. „Zatiaľ nepoznáme budúcoročný rozpočet. Urobíme však všetko pre to, aby sme tieto zariadenia zachovali,“ sľubuje riaditeľka úradu Eva Zimmermannová.