BRATISLAVA – Kurz dolára voči korune včera spadol pod štyridsiatku. Americká mena bola taká lacná naposledy v marci 1999. Ešte pred rokom a pol stál dolár vyše päťdesiat korún, čiže o štvrtinu viac ako dnes.
„Pod tento prepad sa podpísali dva faktory: znehodnocovanie dolára voči euru a povolebný rast hodnoty koruny,“ vysvetľuje díler Slovenskej sporiteľne Vladimír Gajdoš. Komerčné banky nakupujú oddnes od ľudí doláre za necelých 39 korún.
Díleri pripisujú pád doláru obavám z blížiacej sa vojny v Iraku a plánom Severnej Kórey vyrobiť atómovú bombu. „Americkej mene nepomáhajú ani niekoľko rokov trvajúce hospodárske problémy Spojených štátov,“ upozorňuje Gajdoš. Dolár vďaka týmto vplyvom spadol k trojročnému minimu voči euru.
Jeho znehodnotenie voči korune opticky ešte prehĺbilo vytrvalé posilňovanie slovenskej meny. Kredit koruny stúpa v očiach investorov už od septembrových volieb, ktorých výsledok vyústil v sériu zvyšovania ratingov medzinárodnými agentúrami. Tie totiž veria v skoré reformy v slovenskej ekonomike. Za rastom hodnoty koruny v posledných dňoch možno hľadať aj sviatočné správanie sa investorov. Podľa dílera Tatra banky Borisa Somorovského okrem toho, že domáce banky plnili príkazy klientov, je možné, že si už otvárali aj pozície do budúceho roka. Situácia na trhu je pritom charakteristická menšou likviditou. „Tento stav by sa mal začať meniť asi až po týždni, keď do obchodovania vstúpia aj zahraniční hráči,“ domnieva sa Somorovský. Zhodnocovanie koruny by mohli už v piatok zastaviť aj správy o vývoji zahraničnej obchodnej bilancie, ktorá by mala pre našu ekonomiku vyznieť nepriaznivo.
Prudké znehodnotenie dolára voči korune negatívne ovplyvní výnosy niektorých podielových fondov, ktoré sa sústreďujú na investovanie do amerických vládnych dlhopisov a majú zastúpenie aj na Slovensku. Na druhej strane by mohol slabý dolár stlmiť následky drahej ropy a cena benzínu na pumpách by nemala výraznejšie vzrásť.
TOMÁŠ VELECKÝ, sita