EUROFONDY: Európska pomoc je pre Slovensko dôležitá

Vyšlo aj v DOM


PREŠOV 30. marca (SITA) - Mozaika projektov podporených z európskych prostriedkov je rozmanitá, využívajú sa na celom Slovensku, ich pružnejšie čerpanie však predlžuje komplikovaný systém verejného obstarávania. Slovensko patrí do skupiny tzv. čistých prispievateľov, ide o štáty, ktoré viac čerpajú ako dávajú. Slovensko vo svojom prvom programovacom období (2007 – 2013) vyčerpalo na jedného obyvateľa 3 700 eur. Je to z celkovej elokovanej sumy vyše 11 miliárd eur niečo viac ako sedem miliárd eur, v percentuálnom vyjadrení okolo 66 percent. Uviedol to dnes na verejnom diskusnom stretnutí v rámci programu Café Európa vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR Dušan Chrenek. Podujatie na tému Ako využívame peniaze EÚ? pripravila Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Na debate s Prešovčanmi sa zúčastnil aj poslanec Národnej rady SR Ján Hudacký.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Chrenek odmietol tvrdenie, ktoré zaznelo z fóra, že európske projekty prinášajú do spoločnosti korupciu. Podľa jeho vyjadrenia korupcia v súvislosti s eurofondmi sa objavuje tam, kde bola prítomná už predtým pri iných procesoch. Ako uviedol, nie je pesimistom ani pri čerpaní eurofondov. Slovensko nie je jedinou krajinou, ktorá má problémy s využívaním európskych peňazí, podobne sú na tom aj Taliansko či Portugalsko. “Verím, že ešte v tomto roku sa zrýchli využívanie európskych prostriedkov a vyčerpáme ich čo najviac,” uviedol Chrenek. Za potrebné považuje zriadiť centrálny orgán s pobočkami v jednotlivých mestách, ktoré budú poskytovať poradenstvo v oblasti európskych fondov.

Hudacký sa pozitívne vyjadril k čerpaniu eurofondov cez Regionálny operačný program, dosť financií sa podarilo vyčerpať aj na opravy škôl. Z jeho pohľadu sa neskoro začali využívať financie z Európskej únie na diaľnice. Poslanec poukázal na to, že úsek Jánovce – Jablonov mešká rok a pol. Čerpanie európskych peňazí brzdí aj stavebný zákon, ktorý nie je dostatočne flexibilný.

SkryťVypnúť reklamu

Obidvaja diskutujúci sa zhodli na tom, že čerpaniu eurofondov nepomohli ani výmeny ľudí v odborných funkciách po výmene politickej reprezentácie. Slovensko tiež pomalšie pripravovalo veľké štrukturálne projekty v oblasti dopravy a životného prostredia. Jedným dychom skritizovali systém verejného obstarávania, ktorý bude potrebné do budúcnosti zmeniť.

Chrenek ďalej povedal, že téma čerpania eurofondov je aktuálna v tejto chvíli o to viac, že sa končí jedno programovacie obdobie a začína sa ďalšie. Pochvalne sa vyjadril, že z eurofondov sa zrekonštruovalo viac ako 1 000 škôl, viaceré nemocnice, postavili sa protipovodňové systémy, kilometre kanalizácie a nové čističky odpadových vôd. Veľa peňazí išlo do dopravných programov, predovšetkým na výstavbu diaľnice D1, ktorá je pre východ republiky veľmi dôležitá.

SkryťVypnúť reklamu

Chrenek vyslovil potešenie nad tým, že sa v tomto roku majú dokončiť dôležité úseky Jánovce – Jablonov a Fričovce – Svinia. Pripravuje sa obstarávanie obchvatu Prešova. S pomocou európskych financií sa zmodernizovalo niekoľko desiatok kilometrov železníc a zrekonštruovalo viac ako 1 800 kilometrov ciest I. - III. triedy.

Na diskusnom fóre zaznelo, že európske a štrukturálne fondy nie sú jediné. Verejnosť má aj ďalšie možnosti čerpania pomoci prostredníctvom programov Erazmus pre študentov, Horizont pre vedcov, obce a mestá môžu čerpať financie na vzájomnú spoluprácu z programu Európa pre občanov, pre umelcov je dôležitý program Kreatívna Európa. Je dôležité, aby ľudia o tom vedeli a európske možnosti pomoci aj využívali, podčiarkol Chrenek.

SkryťVypnúť reklamu

Eurofondy

Súvisiace témy: Európska únia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 142
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 543
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 190
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 556
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 399
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 218
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 902
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 855
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu