Bratislava 2. januára (TASR) - Obetiam domáceho násilia by mali pomôcť dve nové právne úpravy, ktoré začali platiť od 1. januára tohto roku. Obmedzili sa užívacie práva násilníka na spoločný byt až po možnosť jeho úplného vylúčenia. Druhá zmena súdom umožňuje predbežným opatrením násilníkovi zakázať vstupovať dočasne do bytu alebo domu, v ktorom býva obeť.
Obmedzenie užívacích práv násilníka na spoločný byt je zakotvené v novele Občianskeho zákonníka. V rámci konania o zrušenie práva spoločného nájmu bytu, ak príčinou rozvodu bolo násilie, nebude mať obeť násilia povinnosť zabezpečiť násilníkovi náhradné ubytovanie. Úpravy sú podľa výkonnej riaditeľky Národnej asociácie sudkýň Slovenska Daniely Baranovej premietnutím zásady "obeť zostáva a násilník odchádza". Doteraz totiž bola obeť nútená opúšťať spoločný byt alebo dom, prípadne po rozvode manželstva mala povinnosť násilníkovi zabezpečovať náhradné ubytovanie, dodala.
Vydať predbežné opatrenie zakazujúce násilníkovi vstup do bytu obete umožňuje súdom novela Občianskeho súdneho poriadku. Zároveň sa skracuje lehota prvostupňového súdu na rozhodnutie nielen o tomto, ale aj o iných predbežných opatreniach na ochranu obetí násilia z 30 na 7 dní. Lehota na rozhodnutie odvolacieho súdu o novom predbežnom opatrení sa upravuje na 30 dní.
Slovensko sa prijatím viacerých právnych úprav stalo podľa riaditeľky NASS prvou z asociovaných krajín strednej a východnej Európy, ktorá má legislatívu proti domácemu násiliu. Z údajov NASS vyplýva, že násilné trestné činy spáchané proti blízkej a zverenej osobe predstavujú na Slovensku asi 70 percent spáchaných násilných trestných činov, pričom obeťami sú na 95 percent ženy. Presné štatistiky o výskyte domáceho násilia sa však na Slovensku nevedú.