Zlato a striebro z kostolov je bezpečne uložené v trezoroch

SPIŠ – V prevažnej väčšine rímsko-katolíckych kostolov na Spiši sú cenné historické pamiatky, ktoré musia správcovia farností strážiť pred zlodejmi.


Vykrádači kostolov sú novodobými lovcami, ktorí ohrozujú aj pamiatky Spiša. Kostolník Štefan Novotný vie veľmi dobre, aké vzácnosti ukrýva tunajší gotický kostol. FOTO PRE SME – MIRO DIBÁK

SPIŠ – V prevažnej väčšine rímsko-katolíckych kostolov na Spiši sú cenné historické pamiatky, ktoré musia správcovia farností strážiť pred zlodejmi.

Tunajší kriminalisti nezaznamenali v minulom roku ani jeden prípad vykradnutého kostola aj preto, že už niekoľko rokov spolupracujú priamo s cirkevnými hodnostármi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Robili sme bezpečnostné opatrenia na každej farnosti, kam sme prišli. V okrese Levoča sú kostoly väčšinou spojené s policajnými oddeleniami, v okrese Spišská Nová Ves a Gelnica upozorňujú tieto systémy priamo kňazov vo farnostiach,“ skonštatoval major Pavol Hvizdoš z oddelenia majetkovej kriminality Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi.

Ukradli anjelov

„Po roku 1989 sme zdokumentovali všetky predmety, ktoré boli cenné,“ hovorí Juraj Spuchľák z Teologického inštitútu v seminári v Spišskej Kapitule. Poslednú väčšiu krádež zaregistrovali Spišiaci v Tepličke nad Hornádom. „Bolo to pred dva a pol rokom. Z kostola zmizli drobné predmety a anjeli v hodnote približne milión korún,“ hovorí Spuchľák. „Odvtedy evidujeme dva až tri pokusy o krádež ročne. Spolupracujeme aj s Českou republikou. Na internetovej stránke sme zverejnili zoznam ukradnutých predmetov. Výsledky sú však veľmi malé. Náš štát prispieval na ochranu pamiatok iba cez fond Pro Slovakia, aj to iba malými čiastkami na ich rekonštrukciu, nie na ich zabezpečenie,“ tvrdí J. Spuchľák.

SkryťVypnúť reklamu

Lákadlom je zlato a striebro

Veľkým lákadlom vlamačov do kostolov je aj cirkevné zlato a striebro, z ktorého sú vyrobené predovšetkým monštrancie. „Novšie monštrancie sú lacnejšie, sú aj jednoduchšie vyrábané. Väčšinu devocionálnych predmetov na Spiši vyrobila dielňa majstra Szillásziho, sú to emailované a zlatnícke práce. Táto dielňa tu bola niekoľko sto rokov. Teraz sa uchovávajú prevažne mimo kostolov, v trezoroch. Objektom zlodejov sú ale väčšinou sošky s veľkou hodnotou, ktorú niekedy nepoznajú ani samotní kňazi,“ dodal J. Spuchľák.

Výzdobu z kaplnky preniesli do sakristie

V Spišskej Novej Vsi majú oveľa menšie starosti, keďže tunajší Kostol Nanebovzatia Panny Márie nepatrí medzi historicky najvzácnejšie pamiatky. „Predtým som pôsobil v Spišských Vlachoch. Vlámali sa nám vtedy do kostola, ale hľadali skôr peniaze. V Spišskej Novej Vsi máme signalizačné zariadenia vo veľkom i malom kostole. V kaplnkách tieto systémy nemáme, lebo tam už nič nie je,“ hovorí dekan novoveskej farnosti Anton Mišek. Výzdobu rekonštruovanej kaplnky, familiárne nazývanej Trojička, preniesli Novovešťania pred časom do sakristie tunajšieho kostola. „V Kaplnke svätej Anny ukradli už dávnejšie aj obraz, aj sochy,“ spomína A. Mišek.

SkryťVypnúť reklamu

Vlamačov zbil rovno pred sudcom

Ostražití sú najmä správcovia najvzácnejších kostolov v najväčších mestách stredného Spiša. Dekan levočskej farnosti František Dlugoš prísne dbá o dokonalé zabezpečenie všetkých kostolov v meste i okolí: „V mojom dekanáte nie je zabezpečený signalizačným zariadením iba kostol v Uloži. V Chráme svätého Jakuba je trojitá signalizácia za dva a pol milióna korún, podobne sme zabezpečili aj gymnaziálny kostol,“ uviedol F. Dlugoš. Do najvzácnejšieho svätostánku – Kostola sv. Jakuba – sa podarilo zlodejom dostať iba raz, aj to v čase, keď opravovali faru. „Chytil som štyroch chlapcov vo veku 11 alebo 12 rokov. Porozbíjali pokladničky a fajčili tam. Naše súdy sú však nedokonalé, tak som ich zbil rovno pred sudcom!“ povedal F. Dlugoš.

SkryťVypnúť reklamu

Kostol na Mariánskej hore vykradli podľa jeho slov už sedemnásťkrát. Odkedy tu však bývajú rehoľné sestry a každú noc stráži kostol strážnik, podobné prípady Levočania nezaznamenali. „Do kostola sa zlodeji dostanú jedine cez moju mŕtvolu!“ dodáva levočský dekan.

TOMAŠ REPČIAK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 423
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 887
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 226
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 650
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 263
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 034
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 686
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu