
Juhokórejský a americký vojak strážia hranicu s komunistickou severnou Kóreou. FOTO - REUTERS
SOUL - Južná Kórea chce sprostredkovať urovnanie vzťahov medzi Spojenými štátmi a severnou Kóreou v kríze pre severokórejský jadrový program. Soul ponúka riešenie: po troške by museli ustúpiť obe strany. Američania ani komunisti z Pchjongjangu to ale nepripúšťajú.
„Pracujeme na ponuke sprostredkovania, ktorá požaduje ústupky ako od amerického prezidenta Georgea Busha, tak od severokórejského vodcu (Kim Čong-ila),“ citovala juhokórejská televízia Im Čhce-čunga, vedúceho pracovného tímu novozvoleného prezidenta Ro Mu-hjona. Im povedal, že by Roov plán riešenia krízy mal predložiť na trojstrannej schôdzi USA, Japonska a Južnej Kórey v pondelok a utorok vo Washingtone.
KĽDR sa má podľa Južnej Kórey verejne dištancovať od vývoja jadrových zbraní a sľúbiť, že jadrový program neobnoví. USA sa zasa majú formou záväzného listu či dokumentu zaviazať za „bezpečnosť“ tohto komunistického štátu.
Severokórejský veľvyslanec v Číne včera ale vyhlásil, že Pchjongjang je pripravený na dialóg so Spojenými štátmi len bez predbežných podmienok. Opäť obvinil Washington, že práve on je na vine za zvýšenie napätia na Kórejskom polostrove.
KĽDR požaduje priame vyjednávanie s Washingtonom a uzatvorenie dohody o neútočení. Washington ale s Pchjongjangom odmieta rokovať s tým, že nechce „odmeňovať zlé správanie“.
Nový juhokórejský prezident sa usiluje o to, aby sa kríza vyriešila dialógom, a netají obavy, že použitie vojenskej sily či hospodárskych sankcií by malo vážne následky, ktoré by vyústili do katastrofy.
Bush povedal, že si želá spolupracovať so spojencami a partnermi s cieľom vytvoriť tlak na severnú Kóreu, ktorá podľa neho musí pochopiť, že nie je v jej záujme vyvíjať jadrové zbrane. Spor s KĽDR je podľa neho diplomatickým a nie vojenským problémom. Zdôraznil potrebu zbaviť Kórejský polostrov jadrového programu, ako sa na tom vlani dohodol s Pekingom.
Čínska vláda sa opakovane nechala počuť, že si želá Kórejský polostrov bez jadrových zbraní, zreteľne sa však dištancuje od kritizovania režimu severokórejského vodcu Kim Čong-ila a odmieta medzinárodné sankcie voči severnej Kórey.
(čtk, reuters)