Nesporne je jednou z najväčších vášní človeka vášeň cestovateľská. Nesporne je jednou z krajín, ktoré túžia cestovatelia najviac navštíviť, Austrália. A nesporne je najlacnejším spôsobom cestovania kniha, ktorá opisuje nádejný cestovateľský cieľ.
Je veľmi dôležité, aby autor dokonale opísal krajinu, do ktorej zasadil dej svojho príbehu, takže Patricia Shawová, rodená Austrálčanka, je osoba priam stvorená pre opisy austrálskej prírody a života v nej.
Vo svojej knihe Čakanie na búrku nám autorka približuje osudy dobytkárskych rodín, Hamiltonovcov a Oatleyovcov. Okrem života v divočine a farmárstva spája uvedené rodiny láska syna a dcéry každej z nich. Ak by ste čakali sladký romantický príbeh, tak vás asi sklamem. P. Shawová píše o každodennom živote, takom, aký skutočne je, ničím neprikrášlený. Nepíše o dokonalých ľuďoch, manželstvách, rodinách, ale o tom, aké ťažké je (alebo bolo) žiť v horúcom austrálskom buši, aké je to obávať sa útokov domorodcov a nestratiť pritom radosť zo života a hlavne humor, ktorý je tu tak veľmi potrebný. Hoci si to my nevieme predstaviť, autorka nám ukazuje, aké vzrušujúce môže byť čakanie na spásonosný dážď, ktorý je tu taký vzácny. Rodiny, o ktorých autorka píše, žijú svoj život na farmách, ale každoročne v období dažďov sa stretávajú v mestečku Darwin, kde sa odohrávajú ich ďalšie osudy, ako aj osudy miestnych obyvateľov, ktoré sa často prepletajú. Mladé zaľúbené dievča tu čaká na svojho milého, kým sa vráti z cesty okolo sveta, žena v prechode sa nevie vyrovnať sama so sebou a chce opustiť manžela. Ovdovený farmár si zoberie za ženu mladučké dievča, ktoré musí čeliť obvineniam okolia, že sa vydalo len pre peniaze. Urazený syn, ktorý sa nevie zmieriť s tým, že miesto jeho matky zaujala žena, ktorá má rovnaký vek ako on. To sú stručne témy jednotlivých príbehov, z ktorých autorka vytvorila pútavý celok. K tomu všetkému sa ešte pridáva boj domorodého zločinca s kumpánmi o vlastného syna. Autorka majstrovsky ovláda svoje pero – opisy prírody sú také akurát – aby si čitateľ vytvoril jasnú predstavu o prostredí a nezačal sa pri tom nudiť. Dráma vzniká nečakane a má ešte nečakanejšie rozuzlenie. Takže nejde o žiadnu rozprávku, ale o skutočný život Austrálčanov zo začiatku 20. storočia. Zistíte, že nie je až taký odlišný od toho dnešného. Aj vtedy existovalo dobro a zlo, láska a nenávisť, aj vtedy sa striedal deň s nocou a obdobie sucha s obdobím dažďov. Že sme v minulom storočí, zistíme len podľa toho, že musíme čakať v prístave na parník a nie na letisku na lietadlo a vzdialenosti sa tu merajú na dni. Neznamená to, že príbeh je všedný. Veď životné príbehy ľudí sú tými najvďačnejšími témami. Po prečítaní knihy totiž určite v sebe pocítite cestovateľskú vášeň a túžbu navštíviť Austráliu. Pre niekoho to, samozrejme, nie je nesplniteľný sen. Ale vrátiť sa do roku 1900 – to je rovnako nemožné pre všetkých. Keby ... vám Patricia Shawová neponúkla skvelú možnosť prostredníctvom jedinečného stroja na cestovanie časom – ktorým je jej vlastná kniha. Ocitnete sa v Austrálii, v minulom storočí a naozaj vás ten výlet vyjde veľmi lacno J.
Autor: Meg