Varšava 8. januára (TASR) - Novopreskupená poľská vláda dnes vyhlásila, že zintenzívni úsilie, aby zabezpečila výraznú podporu pre vstup krajiny do EÚ medzi obyvateľmi, ktorí budú o tejto otázke rozhodovať v referende.
Lech Nikolski, zodpovedný za prípravu referenda predbežne naplánovaného na jún, vyhlásil, že sa bude usilovať o to, aby sa ľudové hlasovanie nestalo skúškou popularity čoraz menej obľúbenej ľavicovej vlády.
Nikolski sa funkcie ujal v rámci pondelkovej reorganizácie kabinetu. Zodpovednosť za prípravu referenda prevzal po Slawomirovi Wiatrovi, ktorý bol terčom kritiky za slabú proeurópsku kampaň a bol presunutý na menej významný post.
Nikolski, dôverný spojenec premiéra Leszeka Millera, za svoju hlavú úlohu označil zabezpečenie veľkej účasti na referende, ktorú chce dosiahnuť poukazovaním na výhody členstva v EÚ.
"Doteraz boli informácie o EÚ prezentované v značne abstraktnej forme. Teraz potrebujeme ukázať prospech pre každého farmára, firmu, alebo obec," povedal v rozhovore pre súkromné Radio Zet.
Podľa prieskumov verejnej mienky vstup do EÚ podporuje viac ako 60 percent Poliakov, problémom však môže byť apatia voličov. Tá ohrozuje splnenie podmienky pre uznanie výsledku referenda - minimálne 50-percentnej účasti. V prípade slabej účasti na referende by musel vstup Poľska do EÚ ratifikovať parlament, tento krok by však mohol byť právne napadnuteľný.
Nikolski vyhlásil, že kampaň bude organizovať tak, aby ľudia členstvo v EÚ neodmietli, aby tak potrestali 14-mesiacov trvajúcu koaličnú vládu, ktorá bojuje s vysokou, takmer 18-percentnou, mierou nezamestnanosti. "Táto otázka nesmie zatieniť motiváciu ľudí," povedal.
Podpora Millerovej vlády v decembri klesla podľa agentúry CBOS na 27 percent, čo je najhorší výsledok od októbra 2001, keď sa ujala moci. Po návrate z kodanského summitu EÚ - kde Poľsko s ďalšími deviatimi krajinami, prevažne z bývalého sovietskeho bloku, dostalo pozvánku na vstup - Miller vzal späť svoj prísľub, že rezignuje, ak v referende prehrá.
Podľa prieskumov verejnej mienky vo všetkých pozvaných krajinách by obyvatelia vstup do EÚ v referendách schválili. Podpora je relatívne nízka v Lotyšsku a na Malte.