
Mali ste v živote vy alebo niekto z vašich blízkych zlú skúsenosť so psami?
Áno, stal sa mi prípad, keď pes na mňa alebo niekoho z mojich blízkych zaútočil 68%
Nie, nemal som žiadnu podobnú skúsenosť 19%
Nespomínam si, myslím si, že diskusia o nebezpečenstve psov sa príliš dramatizuje 13%
Zdroj: www.sme.sk
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Pani Helenu cestou do kostola napadli dva rotvajlery. Dohrýzli ju tak, že ju museli operovať. Podkožné nervy na ruke jej vytŕčali von, kožu na nohe mala prerazenú až do kosti, na lýtku bola dokonca úplne odtrhnutá.
Majiteľ psov z Čeľadíc dlho trval na tom, že on za nič nemôže. Súd ho napokon odsúdil na šesť mesiacov podmienečne a zaplatenie 4880 korún ako náhradu škody. Uznal ho za vinného z trestného činu ublíženia na zdraví z nedbanlivosti. Jeho povinnosťou bolo zabezpečiť, aby zvieratá neohrozovali okolie.
Odhaduje sa, že v slovenských mestách žije vyše 600-tisíc psov, ktoré vyprodukujú stovky ton trusu. Skutočné číslo však nepozná nik, pretože mnohí chovajú psy bez toho, aby ich niekde prihlásili, a dôsledná evidencia neexistuje. Po najväčšom slovenskom sídlisku Petržalke pobehuje vyše 3-tisíc evidovaných psov, po Trnave 2500 a vo Zvolene majú až 10-tisíc chovateľov psov.
Stále pribúda ľudí, ktorí aj veľké plemená chovajú v nie práve ideálnych podmienkach panelákových bytov. Problémom sú aj chovatelia bez dostatočných znalostí o plemene a výcviku psa. Ak sa niečo stane a pes zaútočí, na vine nie je on, ale majiteľ.
O chove psov sa hovorí vo vyhláške ministerstva pôdohospodárstva o ochrane zvierat. Ak by sa dodržiavala, majitelia by nemohli nechať svojich psov kdekoľvek beztrestne behať bez náhubku a vodidla. To všetko by mala sledovať a kontrolovať veterinárna správa. „My robíme kontroly, len ak príde sťažnosť. Susedia si najčastejšie riešia medziľudské vzťahy v dome, a ak v byte šteká pes, hneď napíšu sťažnosť. Len jediná sťažnosť bola doteraz opodstatnená. Na viac kontrol nemáme ľudí ani peniaze,“ povedala pracovníčka bratislavskej veterinárnej správy. A dodala, že správa má chrániť zvieratá, a nie nespokojných obyvateľov.
Mestá si vytvorili o chove psov vlastné predpisy. Väčšinou platia všeobecne záväzné nariadenia, že psy nesmú behať voľne bez náhubku a chovatelia by po nich mali odstraňovať nečistoty. Podľa odborníkov sa až 70 percent psieho trusu, ktorý v prevažnej miere obsahuje rôzne parazity, vyskytuje v okolí obytných blokov. Napríklad v Košiciach psy vyprodukujú ročne 6 až 7 ton trusu.
Kontrolu robia mestskí policajti, ktorí pri zistení priestupku upozornia neporiadneho majiteľa a prípad oznámia miestnej veterinárnej správe.
(maj)