plemien by rozhodovali úradníci vydávajúci povolenia. Ide tu o finančný zisk,“ hovorí Tibor Brauner, prezident regionálnej veterinárnej komory v Bratislave.
Podobný názor má aj veterinár Ľuboš Bagin: „Pes nie je nebezpečný podľa plemena, ovplyvňuje ho nesprávna výchova často cielene vedená k agresivite. Nebezpečným psom je každý, ktorý sa nekontrolovane potuluje a je mimo vplyvu svojho psovoda.“
Prezident Slovenskej kynologickej jednoty Štefan Štefík o zákone hovorí: „Nepotrebujeme nový zákon o psoch, súčasná legislatíva postihuje všetko potrebné. Je nesprávne obmedziť chov určitých plemien. Absurdná je v zákone poznámka o výcviku k bojovým ‘umeniam‘. Ide totiž o činnosť, ktorú zákon o ochrane zvierat zakazuje.“
Väčšina povahových čŕt psa sa vyprofiluje počas výcviku, tvrdí veterinárka Eva Rachelová. „V prípade šteniat sa nedá zistiť, či budú agresívne, alebo pokojnejšie. Ak sa majiteľ psovi nevenuje, pes sa nudí a nevie sa správať. Mnohí ľudia si zámerne hľadajú agresívnejšie rasy, aby v okolí vyvolávali s veľkým psom rešpekt. Veľké auto, veľký pes, to je dnes móda. V poslednom čase mám veľa klientov, ktorí majú agresívneho psíka.“
(maj)