Paríž/Atény 9. januára (TASR) Prioritou číslo jeden gréckeho predsedníctva Európskej únii je úspešne dokončiť proces rozširovania EÚ. V Aténach 16. apríla sa podpíše akt o vstupe, povedal v rozhovore pre dnešné číslo denníka Le Monde grécky premiér Kostas Simitis. Premiér gréckej vlády zdôraznil, že Atény chcú širšiu a zjednotenejšiu EÚ. Vyzdvihol dva ďalšie body: jednak takzvaný lisabonský proces, ktorý má v terajšom čase ekonomického spomalenia umožniť odhaliť všetky príčiny slabého reagovania európskej ekonomiky. Nemožno čakať na oživenie americkej ekonomiky. Kostas Simistis podčiarkol, že EÚ nemôže odovzdať svoj osud do rúk USA. Tu, v EÚ, treba pracovať na oživení výskumu, vývoja a technológií. Ako príklad uviedol, že Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia sa dohodli na koordinácii úsilia v oblasti zbrojárskeho priemyslu. Aj keď nevedel povedať, či už ide o projekt Európskej zbrojárskej agentúry, položil dôraz na fakt: je potrebné rozvíjať európsku technológiu v zbrojárskom odvetví, ale aj v ďalších.
Druhý bod, na ktorý poukázal grécky premiér, je otázka ilegálnej imigrácie a začleňovanie prisťahovalcov do spoločnosti. Do Grécka v súčasnosti denne ilegálne prichádza 20 až 50 ľudí. Obáva sa, že o niekoľko rokov ich budú tisíce.
Veľkú časť rozhovoru Le Monde venoval problematike Turecka. Bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard dďEstaing pred kodanským summitom EÚ vyvolal diskusie o Turecku konštatovaním, že táto krajina nemá miesto v EÚ. Podľa Simitisa o európskej identite sa môže diskutovať z rôznych pohľadov geografického, politického alebo ekonomického. Grécky premiér však nesúhlasí s náboženským kritériom. Turecko bolo európskou mocnosťou už v 16. storočí a Osmanská ríša prispela k vytvoreniu Európy v tej podobe, v akej je v súčasnosti. Bolo by politicky negatívne vylúčiť Turecko, lebo môže zohrať s Európou úlohu na Blízkom východe a v strednej Ázii. Je to významný partner, povedal pre Le Monde.
roi im