Chcela by som vedieť niečo viac o nových zákonoch týkajúcich sa násilia v rodine. Počula som totiž, že podľa nových zákonov už u nás, v prípade ak sa manžel správa násilnícky, možno dosiahnuť to, že musí opustiť spoločný byt.
Alena Tomanová, Prieviza
Odpovedala nám JUDr. Daniela Baranová, výkonná riaditeľka Národnej asociácie sudkýň Slovenska: „Od 1. januára 2003 začali platiť posledné dve právne úpravy, prijaté v minulom roku na elimináciu domáceho násilia. Novela Občianskeho zákonníka umožní, aby súd mohol na návrh jedného z manželov obmedziť užívacie právo násilníka k spoločnému bytu či domu, alebo ho z jeho užívania úplne vylúčiť, a to v prípadoch, keď je v dôsledku násilia jedného z manželov alebo bývalých manželov voči druhému manželovi alebo blízkej osobe ďalšie spolužitie neznesiteľné. V rámci konania o zrušenie práva spoločného nájmu bytu, ak príčinou rozvodu bolo násilie, nebude mať druhý manžel – obeť tohto násilia, povinnosť zabezpečiť násilníkovi náhradný byt, resp. náhradné ubytovanie. Tieto úpravy sú premietnutím zásady „Obeť zostáva a násilník odchádza“, a nie ako to bolo doteraz, že obeť bola nútená opúšťať spoločný byt alebo dom, prípadne po rozvode manželstva mala povinnosť ešte násilníkovi zabezpečovať náhradné ubytovanie.
Novela Občianskeho súdneho poriadku umožní, aby súd mohol uložiť predbežným opatrením tomu, kto je dôvodne podozrivý z násilia proti blízkej a zverenej osobe, zákaz vstupovať dočasne do bytu alebo domu, v ktorom obeť býva. Zároveň sa skracuje lehota prvostupňového súdu na rozhodnutie nielen o tomto, ale aj iných predbežných opatrení na ochranu maloletých detí a osôb ohrozených násilím z 30 na sedem dní a upravuje sa aj lehota na rozhodnutie odvolacieho súdu o novom predbežnom opatrení na 30 dní. Národná rada SR prijala minulý rok novely Trestného zákona a Občianskeho súdneho poriadku, Trestného poriadku, Zákona o priestupkoch a Zákona o odškodňovaní poškodených násilnými trestnými činmi a novelu Občianskeho zákonníka, v ktorých sú zapracované legislatívne návrhy na elimináciu domáceho násilia vypracované Národnou asociáciou sudkýň Slovenska v spolupráci s odborníkmi z mimovládnych organizácií. Slovensko sa tak stalo prvou z asociovaných krajín strednej a východnej Európy, ktorá má legislatívu proti domácemu násiliu. Násilné trestné činy spáchané proti blízkej a zverenej osobe predstavujú na Slovensku až asi 70 percent spáchaných násilných trestných činov, jeho obeťami sú asi na 95 percent ženy. Domáce násilie je najčastejšia, najzvrátenejšia a pritom najskrytejšia forma násilia páchaného medzi ľuďmi. Presné štatistiky o jeho výskyte na Slovensku sa však nevedú.“