
Demonštranti si robia posmech zo Šarona aj tak, že si lepia na čelo americké doláre, čím mu pripomínajú, že údajne nelegálne prijal peniaze zo zahraničia. FOTO - REUTERS
JERUZALEM- Izraelský premiér Ariel Šaron vo štvrtok v hlavnom vysielacom čase a v priamom prenose v troch televíziách vysvetľoval verejnosti, ako to bolo s pôžičkou, ktorú údajne prijal od juhoafrického obchodníka Cyrila Kerna. Trvalo to 14 minút. V momente, keď začal hovoriť konkrétne a argumentovať, z televíznych obrazoviek sa stratil.
O jeho „zmiznutí“ rozhodol zodpovedný sudca Najvyššieho súdu a predseda volebnej komisie Michael Chešin. Tvrdí, že Šaron vystúpením porušil volebný zákon, ktorý stanovuje, že mesiac pred voľbami môžu médiá publikovať len predvolebné šoty. Podľa Chešina mal Šaronov prejav znaky volebnej propagandy, a preto sa rozhodol zakázať priamy prenos z jeho tlačovej konferencie.
V tej časti konferencie, ktorú už Izraelčania nevideli, odmietol Šaron všetky tvrdenia o korupcii a obvinil opozičných labouristov, že stoja za vynesením škandálu na verejnosť.
To, čo Šaron hovoril, však už nie je podstatné. Izraelské médiá a verejnosť diskutujú len o tom, že Šaronovi „vypli mikrofón“. Vo viac ako 50-ročnej histórii novodobého židovského štátu ide o bezprecedentný krok. Niektorí ho hodnotia ako prejav izraelskej demokracie, iní ako nahrávku Šaronovi. Nedokončené vystúpenie totiž jeho váhajúcich priaznivcov presvedčí, že celé podozrenie z korupcie na premiéra niekto našil.
Šaronova nedokončená televízna misia podľa pozorovateľov významnú časť izraelskej verejnosti utvrdila v názore, že súdnictvo a médiá ovládajú ľavicovo orientovaní židia pochádzajúci z Európy, ktorí nemajú radi Šarona a jeho tvrdé postoje voči Palestínčanom.
Rozhodnutie sudcu Chešina má zajtra posúdiť izraelská volebná komisia. Šaron očakáva, že komisia potvrdí, že mu nedali právo reagovať na obvinenia z korupcie. Labouristi si myslia, že komisia by mala odobriť Chešinovo rozhodnutie. (mik)