
Leonardo DiCaprio a režisér Martin Scorsese. FOTO – REUTERS
Leonardo DiCaprio a režisér Martin Scorsese momentálne propagujú svoj historický epos Gangs of New York po Európe. Kto sa na tú dvojicu pozorne pozrie, iste si všimne, že toto náročné nakrúcanie bolo zrejme začiatkom dlhého a dôverného priateľstva.
Niekedy uprostred osemdesiatych rokov: americký režisér Martin Scorsese a herec Robert DeNiro sedeli v newyorskej reštaurácii a DeNiro dal svojmu priateľovi horúci tip. Vraj existuje nejaký chlapec, mím, ktorého si Scorsese rozhodne musí všimnúť. Má naozaj talent. Možno by bol dobrým kandidátom pre najbližší Scorseseho film, hučal DeNiro do ucha svojmu objaviteľovi a priateľovi.
O desať rokov neskôr sa Scorsese k tomu tipu vrátil. DiCaprio už bol po Titanicu svetovou hviezdou a dievčenským snom a Scorsese ho oslovil do hlavnej úlohy Gangs of New York. Dlho očakávaný stošesťdesiatminútový epos o súperiacich newyorských pouličných gangoch z konca devätnásteho storočia po vyše štvorročnom nakrúcaní a strihaní prichádza vo februári do európskych kín.
V New Yorku okolo roku 1860 navzájom zápasia bandy zločincov, skorumpovaní politici a brutálni šéfovia podsvetia. DiCaprio hrá syna írskeho prisťahovalca, ktorý sa ako šesťročný musel dívať, ako mu vraždia otca a ako dospelý mladý muž sa vracia do svojej štvrte. Chce pomstu.
Jeho protihráčom je Bill the Bucher (Daniel Day-Lewis) – Mäsiar. Mäsiar je šéf bandy American Natives, Američanov narodených v Amerike, ktorí zúrivo bojujú proti prisťahovalcom, nech sú odkiaľkoľvek.
Z prvých tlačoviek je jasné, že dvadsaťosemročný DiCaprio a šesťdesiatročný Scorsese si skvele rozumejú. Scorsese hovorí DiCapriovi otcovsky Kid a DiCaprio hovorí, že sa mu to páči.
Scorsese tvrdí, že mu šlo o nový pohľad na americké dejiny. Dal dokonca postaviť celé ulice podľa historických plánov. Angažoval stovky štatistov, ktorí sa vláčia ulicami zhumpľovaní infekciami a nedostatočnou hygienou. Nikto, kto Mäsiarovi nezaplatil, si tu nemôže byť istý životom. DiCaprio tvrdí, že za toto majstrovské dielo by už Scorsesemu konečne mali dať Oscara. Je hrdý, že mohol byť pri tejto historickej kapitole svetovej kinematografie.
Scorsese sa len usmieva spoza okuliarov a radšej hovorí o filme, ktorý je nakoniec oveľa brutálnejší, než plánoval. Hneď v úvodnej scéne sa Native pobijú s Írmi tak, že hojne tečúca krv sfarbí sneh prudko do červena. „Nič na tom nie je prehnané, dokumentuje to naše dejiny, bolo by to falošné vlastenectvo, ukazovať prvé kroky našej demokracie inak.“
EDWIN GRASSMEIER