
Hrdinka detektívnych románov Alexandry Marininovej nevylučuje z okruhu podozrivých nikoho, kým si nie je úplne istá. Spisovateľka však upozorňuje: Bolo by chybou vysvetľovať si to tak, že každý Rus je potenciálny vrah.
Nezvyčajný úspech kriminálnych románov Alexandry Marininovej bol v Rusku prekvapením. Téma viny a hriechu nie je síce ruskej literarúre cudzia, ale honba za vrahmi spôsobujúca intelektuálne potešenie je mnohým podozrivá. Záujem o kriminálnu literatúru zrejme súvisí s nástupom politických zmien a všadeprítomnou mafiou. Vydavateľstvo Marininovej kníh však tvrdí, že tieto romány sú, jednoducho, skutočným obrazom nového ruského života. Rozdiel je len v tom, že na papieri sú darebáci aj potrestaní.
Talianske vydavateľstvá vidia v literárnej produkcii bývalej kriminalistky potenciálnu zlatú baňu. V Taliansku jej už vyšlo viac ako 20 titulov, už ten prvý s odvážnym nákladom 100 000 exemplárov. Aj vydavateľstvo Piemme, známe svojimi úzkymi kontaktmi s Vatikánom a špecializáciou na náboženskú literatúru, zahrnulo ruské romány bez okolkov do svojho svetského programu. „Prečítali si moje knihy a zistili, že ich ťažiskom nie je ani morálne bahno, ani násilie. Hodnotami v nich sú cnosť, slušnosť, hriech, morálka, etika. Zameriavam sa zároveň na psychológiu medziľudských vzťahov. Preto sa ich rozhodli publikovať,“ vysvetľuje Alexandra Marininová. Podiel na úspechu ruskej spisovateľky má určite aj túžba európskych vydavateľov skoncovať s nadvládou amerických detektívok a kriminálok.