
FOTO – TASR
eľstve PT obe knihy vyšli. „Prakticky všetkých devätnásťtisíc výtlačkov je už predaných, a tak po dohode s pani Satinskou pripravujeme v najbližších dňoch dotlač oboch titulov.“
Satinského knihy sa predávali dobre aj pred Vianocami, no po jeho úmrtí sa dopyt po nich ešte zvýšil. Podobne je to aj so Satinského Čučoriedkárňou, ktorá vyšla vo vydavateľstve Ikar. V košickom kníhkupectve Artforum ešte včera mali niekoľko kusov Polstoročia s Bratislavou, ale každý deň sa ich pár predá a aj tu netrpezlivo očakávajú dotlač. V artforáckej predajni v Banskej Bystrici bolo „všetko od Satinského“ vypredané už dávnejšie, pričom denne registrujú päť až desať záujemcov o jeho knižky.
Špekulácie o tom, že sa ich cena zdvihla z 220 na 239 korún z dôvodu predčasného autorovho skonu, sú podľa kníhkupcov nezmyslom, je to dôsledok stúpnutia dane z pridanej hodnoty z desať na štrnásť percent. „Ceny slovenských kníh určujú vydavatelia,“ potvrdzuje majiteľka bratislavského kníhkupectva Ex libris Marta Šáteková. „Jedni to urobili už vopred, pred začiatkom roku, iní od februára, niektorí zasa pri starších tituloch nechali pôvodnú cenu a zvýšenie dane z pridanej hodnoty premietajú len do najnovších titulov.“
Ani v Ex librise už nemajú spomínané Satinského knihy. „Väčšina mojich pravidelných zákazníkov tie knihy už mala predtým, v poslednom čase ich skupovali po dvoch-troch kusoch pre svojich známych, neraz pre tých, čo žijú v Českej republike.“ Tam sa k slovenskej knihe dá dostať čoraz ťažšie. Ani v takých známych pražských kníhkupectvách ako sú Kanzelsberger na Václavskom námestí, Starman Bohemia na Konviktskej ulici, Fišer na Kaprovej ulici či v Kníhkupectve Na Můstku slovenskú beletriu vôbec nemajú. O niečo lepšia situácia v zásobovaní slovenskými knihami je v Brne, v kníhkupectvách Jiří Šedivý či Barvič a Novotný patria k bežnému repertoáru, no Satinský je aj tam momentálne beznádejne vypredaný.
Jedinou šancou v Prahe je predajňa Slovenské knihy na Purkyňovej ulici. Ako nám však včera potvrdil jej vedúci Zbyněk Adam, tam sa po textoch Júliusa Satinského doslova zaprášilo, vrátane súborného diela L+S, ktoré vydal Koloman Kertész Bagala (napríklad v spomínanom kníhkupectve Ex libris však predaj týchto kníh nezaznamenal nijaký výraznejší pohyb). Aj predajňa Slovenské knihy si chce na budúci týždeň svoje zásoby doplniť. To potvrdil aj vydavateľ Albert Marenčin: „Časť dotlače už pôjde aj do Česka.“
ALEXANDER BALOGH