Bratislava 12. januára (TASR) - Spolupráca koalície a opozície v otázke vstupu Slovenska do Severoatlantickej aliancie (NATO) je nevyhnutná. Podľa predsedu Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimíra Mečiara sa formuje blok komunistov a časti kresťanských demokratov, ktorí sú proti vstupu krajiny do aliancie, preto treba hľadať cestu partnerstva. Na druhej strane si však Mečiar myslí, že plebiscit k danej téme na neuskutoční.
Premiér Mikuláš Dzurinda súhlasil s tým, že treba ukázať jednotu v otázke národnoštátnych záujmov. V súvislosti s možným vojenským zásahom NATO v Iraku dnes v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť potvrdil, že o uvedenej citlivej téme začal diskutovať s predstaviteľmi opozície. Konkrétne sa stretol s predsedami poslaneckých klubov HZDS a Smeru a mieni v tom pokračovať.
Vyslanie slovenských vojakov do tejto akcie označil Mečiar v súčasnosti za hypotetické. Uviedol, že treba počkať na ďalšiu rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, predložené dôkazy o zbraniach hromadného ničenia a tiež na to, či aliancia požiada SR, aby na zásahu participovala.
K zdržanlivosti nabádal aj predseda Smeru Robert Fico. Rovnako očakáva svedectvá o možnosti použitia zbraní hromadného ničenia či podpore teroristických aktivít zo strany Iraku. V tom prípade by sa Slovensko malo ukázať ako krajina, ktorá má ambíciu stať sa členským štátom NATO, poznamenal šéf Smeru. Upozornil však na to, že napríklad prieskumy verejnej mienky v susednej Českej republike ukazujú, že len 20 percent českých občanov je za vojenský zásah v Iraku a iba 10 percent ľudí podporuje vyslanie svojich vojakov do tohto priestoru.
Petičná akcia za vypísanie referenda o vstupe SR do NATO je podľa Ficovho vyjadrenia začiatkom kampane bývalého šéfa kresťanských demokratov Jána Čarnogurského na post prezidenta SR. "O nič iné nejde z jeho strany a je mi ľúto, že osobnosti, ktoré podpísali prvý hárok, sa vlastne nechali nachytať a robia pánu Čarnogurskému kampaň, ktorá bude mať svoje zavŕšenie v roku 2004," dodal líder Smeru.
*ad som NNNN