Bratislava 13. januára (TASR) - Slovensko a Česko by si mali kvalitnejšie vymieňať informácie o počte občanov, zamestnaných na území partnerskej krajiny, a predchádzať tak nelegálnej práci. Na dnešnom stretnutí v Bratislave sa na tom zhodli minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ľudovít Kaník a jeho český kolega Zdeněk Škromach, ktorý vo funkcii ministra prvýkrát navštívil Slovensko.
Minister práce a sociálnych vecí ČR skonštatoval, že v rámci uzavretých zmlúv medzi oboma štátmi síce informácie prebiehajú, ich kvalita by sa však mala prehĺbiť. V Čechách momentálne pracuje približne 65 000 Slovákov, pričom podľa odhadov je asi 10 % zamestnaných bez registrácie, teda načierno. "Umožňuje to ustanovenie, že slovenský občan sa musí zaregistrovať do 7 dní. Sú firmy, ktoré sprostredkúvajú prácu a presúvajú ľudí tak, aby nikde neodpracovali viac než týchto sedem dní," zdôraznil Z. Škromach. Aj tí, čo pracujú v ČR legálne, môžu byť pritom na Slovensku evidovaní ako nezamestnaní, poberať sociálne dávky a zneužívať tak sociálny systém. "Dohodli sme sa preto, že budeme hľadať spôsoby, ako si včas vymieňať informácie, aby sme obmedzili čiernu prácu, ktorá existuje v oboch krajinách, a zamedzili takéto dvojité poberanie príjmov," zdôraznil Ľ. Kaník. Na Slovensku podľa dostupných zdrojov pracuje oveľa menej českých občanov, ich počet sa pohybuje okolo 1500.
Ministri sa na dnešnom stretnutí venovali aj otázke dôchodkového zabezpečenia občanov, ktorí väčšinu svojho aktívneho života pracovali na Slovensku, pričom momentálne žijú v ČR a poberajú dôchodok zo Slovenska. Keďže hodnota oboch mien je rozdielna, výška ich dôchodku, vyplácaného slovenskou Sociálnu poisťovňou, nie je porovnateľná s dôchodkami, ktoré poskytuje český systém dôchodkového zabezpečenia. Z. Škromach odhadol počet týchto ľudí, ktorým ide ročne asi 40 miliónov Sk, na približne 1500. "Zhodli sme sa na tom, že aj keď táto situácia nie je pre daných občanov príjemná, ani v budúcnosti nemožno očakávať, že zmenou bydliska z jednej republiky do druhej môže dôjsť aj k zmene vyplácania dôchodkov. Aj naďalej sa bude sociálne zabezpečenie odvíjať od systému, ktorého bol občan účastníkom počas aktívneho veku," povedal slovenský minister. Rezort práce sa však podľa neho usiluje o to, aby sa dôchodkovou reformou vytvorili v budúcnosti vyššie dôchodkové príjmy a tým pádom sa postupne odstránila aj spomínaná diferenciácia. Slovenská a česká strana by zároveň mali vytvoriť spoločnú expertnú komisiu, ktorá pripraví pravidlá toho, ako budú hradené nároky občanov oboch krajín na dôchodok po vstupe do Európskej únie (EÚ) v prípade zmeny trvalého pobytu do druhého štátu.
Ministri sa zhodli na tom, že pred Českom aj Slovenskom stoja podobné úlohy a v mnohých oblastiach sú aj príbuzné názory na ich riešenie. Dohodli sa na čo najrýchlejšom vytvorení spoločných pracovných skupín, ktoré by sa zaoberali problematikou dôchodkového zabezpečenia, zamestnanosti a vzájomných vzťahov v súvislosti so vstupom do EÚ.