Riaditelia škôl budú musieť žiakov dopredu informovať o kritériách prijatia, a to už do 15. januára. FOTO SME - PAVOL MAJER
presne určenom termíne. Tento spôsob nevyhovoval rodičom ani žiakom. Bolo verejným tajomstvom, že si mnohí žiaci radšej podali prihlášku na školu, kde mali väčšie šance, že ich prijmú, ako na takú, o ktorú mali záujem.
Keď sme sa vlani na ministerstve pýtali, či sa spôsob prijímania žiakov nebude meniť, odpoveďou bolo: „Zatiaľ nie. Riaditelia stredných škôl by s tým nesúhlasili, lebo by im pribudlo oveľa viac roboty.“
Nový minister si však povedal, že to pôjde. S platnosťou od 1. januára vydal novú vyhlášku o prijímaní na stredné školy. Tá by mala tohtoročným 60 000 deviatakom zvýšiť šance na prijatie.
Hlavné zmeny spočívajú v tom, že žiak si môže podať prihlášku na dve stredné školy, aj termíny prijímacích skúšok budú dva. Riaditelia škôl budú musieť žiakov dopredu informovať o kritériách prijatia, a to už do 15. januára. „To je veľká možnosť, ktorú žiaci doteraz nemali, pretože si školu vyberali vtedy, keď ešte neboli známe kritériá, čiže vyberali si v podstate mačku vo vreci,“ povedal štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth.
Pre žiakov z novej vyhlášky vyplýva jedna nová povinnosť - keďže uchádzača o štúdium na strednej škole môžu prijať až na dve školy, musí sa jeho zákonný zástupca do 25. mája písomne vyjadriť, ktorú si vybral.
Ministerstvo navrhuje vypustiť z legislatívy aj obmedzenie pre riaditeľa strednej školy prijať najviac 70 percent uchádzačov do jednej triedy bez prijímacej skúšky. Riaditeľ po prerokovaní v pedagogickej rade určí, koľko a akých uchádzačov prijme bez prijímačiek.
Riaditelia stredných škôl na novinky reagujú rôzne. Spravidla sa zmene netešia, najmä preto, že prišla prirýchlo. Najviac sa obávajú testov na prijímacie skúšky - musia totiž urobiť dva, ktoré by nemali byť rovnaké (aby žiaci, ktorí skladajú skúšku v druhom termíne, neodpisovali od tých, čo ju už robili) a pritom by mali byť rovnako náročné (aby rodičia nemohli škole vyčítať, že prvá skupina žiakov mala testy ľahšie, druhá ťažšie).
Infolinka k prijímačkám
Ministerstvo školstva vydalo novú vyhlášku o prijímaní na stredné školy do troch mesiacov od nástupu nového ministra. Podľa niektorých je to príliš narýchlo, ministerstvo sa však obhajuje tým, že keby to neurobili teraz, zmena by sa už nedotkla tohtoročných deviatakov. „Stratili by sme celý rok a to by bola škoda,“ hovorí štátny tajomník František Tóth.
Nová vyhláška prekvapila rodičov a zaskočila riaditeľov stredných škôl, ktorým pribudlo množstvo nečakanej práce.
Rodičia aj riaditelia škôl sa môžu s otázkami obrátiť na infolinku 02/59 374 253, ktorú zriadilo ministerstvo školstva, alebo poslať e-mail na inform@education.gov.sk . (sr)
Dôležité termíny
do 15. januára musia riaditelia stredných škôl zverejniť kritériá na prijatie žiakov bez prijímacích pohovorov a kritériá prijímačiek, aby boli o podmienkach prijatia žiaci informovaní vopred do 15. februára musí základná škola v spolupráci so žiakom odoslať prihlášku na jednu alebo dve stredné školy v marci, najneskôr apríli musia riaditelia škôl oznámiť, ktorí žiaci boli prijatí bez prijímačiek prijímacie pohovory sa uskutočnia v dvoch termínoch, tohto roku pripadli na pondelok 5. mája a štvrtok 9. mája 2003 najneskôr do 25. mája musí prijatý žiak potvrdiť záujem o štúdium na strednej škole začiatkom júna sa bude konať druhé kolo prijímacích skúšok (spravidla na školách, ktoré nenaplnili kapacity) (sr) Výhody a nevýhody starého systému:
+ deti neboli stresované dvoma skúškami za sebou
+ náročnosť testov na jednej škole bola pre všetkých rovnaká
+ administrácia testov a výsledkov prijímacieho konania bola pre školy jednoduchšia
- z obavy pred neúspechom si žiaci volili radšej menej žiadanú školu
- dobré školy sa naplnili v prvom kole, a tí čo v ňom neuspeli boli nútení ísť na menej žiadané alebo menej kvalitné školy (i keď to niekedy boli dobrí žiaci)
- skreslené signály skutočného dopytu žiakov po konkrétnych školách
- uchádzači nemali včas niektoré dôležité informácie (koľko žiakov môže prijať konkrétna škola, aké budú presné kritériá pre prijatie a pod.)
Výhody a nevýhody nového systému:
+ deti majú väčšie šance dostať sa na školu podľa svojho výberu
+ školy môžu využiť i možnosť prijať 100 percent žiakov bez prijímacích pohovorov
+ môže sa zvýšiť záujem žiakov o menej vychytené, ale dobré školy
- prijímačiek na najžiadanejšie školy (gymnáziá, obchodné a hotelové akadémie) sa možno zúčastní oveľa viac žiakov ako doteraz a umelo vytvorený previs bude školy nútiť k príprave príliš ťažkých testov
- môžu vzniknúť problémy so zaručením rovnakej obtiažnosti testov v dva rôzne dni na tú istú školu
- môžu vzniknúť zmätky pri rozhodnutiach o prijatí; niektorí žiaci môžu dostať rozhodnutie o prijatí na dve školy: ak sa viac prijatých na jednu školu rozhodne uprednostniť inú školu, môže sa významne zmeniť zoznam tých, ktorí sú „nad čiarou“ (gal)
(Zdroj: Pripomienky k návrhom novely vyhlášky o prijímaní na štúdium na SŠ - V. Burjan, M. Kubánová, A. Salner)